Диплом українського лікаря вже не продаватиметься. Наслідки

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Протести українських студентів проти міжнародного іспиту – це саботаж проти неможливості купити диплом.

Студенти-медики протестують проти складання міжнародного іспиту з основ медицини. Що це за іспит і чому він викликав таку реакцію?

Олександр Лінчевський. Фото: Громадське радіо

Сьогодні серед інших на акцію протесту вийшов і студент Національного медичного університету імені Богомольця Валеріан Шургая. Проти чого він виступав, журналісти запитали в нього, зв’язавшись із ним телефоном.

Валеріан Шургая:

- Хочу навести невеликий приклад, щоб всім стало зрозуміло, про що йдеться. Уявімо учня третього класу, якому дають вирішувати інтеграл, що за програмою вивчається у 10-му класі. І йому говорять, що ти маєш це знати, а якщо не вирішиш, ми з тобою прощаємося. Точно така ж ситуація відбувається із цим міжнародним іспитом.

Позиція перша. Ми, студенти-медики, не проти змін, тому що прогрес для будь-якої професії є обов’язковою умовою, але в даному випадку дії Міністерства охорони здоров’я є, як мінімум, абсурдними.

На цю тему: Середній бал українських студентів-медиків вдвічі нижчий ніж середні показники міжнародної порівняльної групи

Позиція друга. Те, що відбувається зараз – це жах і несправедливість. Цей іспит абсолютно не відповідає ні нашим реаліям, ні учбовим планам. В березні четвертий курс складав цей іспит у вигляді моніторингу, тобто він ніяк не впливав на успішність студентів. І ми маємо результат, який виявився гіршим за прогноз – десь 26%. І якщо цей результат ніяк не вплинув на студентів четвертого курсу, то нам погрожують відрахуванням з медичних вишів.

Але є одна спроба, яка коштує 150 доларів. Тобто це вартість офіційного перескладання цього іспиту.

Ми вимагаємо або скасування цього іспиту, або того, щоб він ніяк не вплинув на нашу діяльність.

До нашої студії ми запросили заступника міністра охорони здоров’я України Олександра Лінчевського для того, щоб він дав своє пояснення тому, що відбувається.

Василь Шандро: Поясніть для початку, що це за міжнародний іспит з основ медицини (IFOM).

Олександр Лінчевський: Це не є якийсь окремий предмет або дисципліна. Це є спосіб оцінки якості медичної освіти – в нас хороша медична освіта, чи ні, університети добре готують майбутніх лікарів чи не добре? У відкритому доступі ви можете дізнатися, що в Україні топ-10 препаратів, котрі призначаються українськими лікарями, і топ-10 препаратів, які призначаються лікарями Європи або світу, не співпадають по жодному пункту. Чому так? Передусім це пов’язано з освітою: одні і ті самі захворювання в Україні і в Польщі лікують різними препаратами.

На цю тему: МОЗ змінило обов’язкові умови при вступі до медичних вузів

В світі існують інструменти, екзамени, щоб оцінити якість медичної освіти. Це винятково важливий елемент трансформації медичної системи. Від освіти залежить життя і здоров’я пацієнта. І цей іспит складається колективом експертів з різних країн, вони пишуть тестові запитання, які позбавлені будь-якої національної специфіки, це запитання з основ медицини. Для третьокурсника це базові речі з анатомії, фізіології, патології, фармакології тощо. Ці запитання перекладаються на національні мови і ці іспити проводяться в різних країнах та різних університетах. Таким чином ми можемо порівняти рівень підготовки між університетами, між країнами, між студентами.

Вперше це моніторингове дослідження ми провели в березні, і з’ясували, що в українських четвертокурсників середній відсоток правильних відповідей становив 27%, тоді, як в міжнародній групі порівняння він становив 54%. Ось вам вже наочна характеристика, яка говорить про рівень підготовки наших студентів.

Далі: Постанова уряду щодо цього іспиту була прийнята півтора роки тому. Університети і студенти мали можливість дізнатися про порядок проведення іспиту, ознайомитися з форматом його проведення.

В мене теза, щоб відповісти пану студенту. Іспит відповідає реаліям сучасної медицини. І якщо сучасний студент не готовий сприймати сучасну медицину, то це не є проблеми нашого українського пацієнта. Наші пацієнти заслуговують на якісно підготованих лікарів. І тут компромісів не може бути. І замість того, щоб показувати рівень своїх знань, студенти просять скасувати цю оцінку їхніх знань? І це майбутні лікарі?

Левова частка студентів-медиків пішла і склала цей іспит.

Василь Шандро: Тобто ви маєте на увазі, що це вибіркові протести?

Олександр Лінчевський: Абсолютно вибіркові. Вони є в багатьох університетах, але більшість студентів України склали цей іспит. Традиційно найбільші протести були серед найслабших університетів, серед студентів-іноземців, які, зазвичай, підготовлені найслабше.

Але якщо і звинувачувати когось, то студентів – в останню чергу. Бо історія тут зовсім інша. Уряд країни, приймаючи рішення про впровадження цього іспиту в складі єдиного державного кваліфікаційного іспиту, робить дуже сміливі і революційні кроки, адже на результати цього іспиту не можна впливати. Тобто на нього не може вплинути ні студент, ні ректор, ні центр тестування, ні Міністерство. Ми отримали своєрідне зовнішнє незалежне оцінювання якості підготовки майбутнього лікаря, яке не може бути підроблене або куплене. Відтепер диплом українського лікаря не продаватиметься. Ось – ціна цього іспиту. І ось тут вступають зовсім інші гравці, і це не є студенти.

Василь Шандро: Тобто йдеться про те, що руйнуються певні корупційні схеми, з якими медичні університети були пов’язані?

Олександр Лінчевський: Поза всяким сумнівом. І ось тут ми починаємо розуміти, звідки походить все це підбурювання студентства до саботування іспиту, і ми знаємо імена викладачів та деканів медичних факультетів, котрі активно тому сприяли. Деякі ректори мають сміливість на відео закликати студентів не відвідувати державний іспит. Адже відтепер ніхто з них не має змоги вплинути на результати відповідей.

В тому, що наші студенти складають іспит гірше за міжнародну групу порівняння, є провина також і університетська. Українські медичні університети довгий час не були орієнтовані на якість. Ними керувала кількість, кількість іноземців, кількість контрактних студентів, але не якість підготовки. І на сором всіх університетів без винятку, жоден з них не впровадив в себе таку систему оцінки якості освіти. Ініціатива по оцінці своєї ж роботи – чому вона не йде з університету? Але університети законсервовані і не були зацікавлені в змінах.

Василь Щандро: Якщо іспит не склав, чи можна його перескласти?

Олександр Лінчевський: Студент-медик, вступаючи до медичного університету, свідомо обирає цей шлях. Я закликаю перестати сприймати студентів як дітей, це громадяни України, які мають виборче право і які можуть захищати країну зі зброєю. Якщо студент з тих чи інших міркувань не прийшов на іспит, він отримує результат «нуль» і буде допущений до перескладання.

На цю тему: В Україні з’являться нові медичні професії

Василь Шандро: Йдеться про саботаж?

Олександр Лінчевський: Є активний саботаж і відверто ганебна поведінка з боку студентів іноземного походження, котрі здійснювали спроби фотофіксації результатів іспиту, що є неприпустимим.

Василь Шандро: У вас є якісь важелі чи механізму для того, щоб унеможливити скасування цього тесту в разі намагання це зробити?

Олександр Лінчевський: Є речі, важливіші за сам тест і за самі результати. Освітня реформа чи освіта в принципі є найменш комунікованою в суспільстві. Подивіться, як мало ми говоримо про освіту! Притому, що не існує жодного сценарію успішного розвитку освіти без зміни в сфері освіти. Не міняючи освіту, ми приречені як країна.

Освіта є недокомунікованою, про медичну освіту ми взагалі не говорили. Колеги-студенти, які кажуть, що вас не так вчили, що у вас були не ті програми, не ті підручник, але за три роки моєї роботи у Міністерстві охорони здоров’я та бодай один виступ студентів бодай в одному університеті з вимогою вчити вас краще – хіба ж він був? Всі мовчали, всіх все влаштовувало: університети писали прекрасні звіти, ректори їх доповідали, студентів все влаштовувало, всі тихесенько собі ходили на пари, закривали заліки тощо. А тепер є іспит, варіанти складання якого чи буклети з роздрукованими питаннями не видаються перед іспитом і його не можна визубрити. Виявляється, там є незнайомі запитання. Ой, там є якісь незнайомі дисципліни чи складнощі, які перед тим не встигли визубрити. І от нарешті заговорили. І тепер нарешті студенти приходять в Міністерство, спілкуються зі мною і розповідають, що в них старий підручник. А ви говорили з ректором, з деканом, з викладачами про це? Ви говорите зараз на третьому курсі перед тим, як вам потрібно складати іспит за день до того. Де ви були три роки? Ви – свідомі люди, ви вступаєте до університету, бачите незадовільний рівень навчання і мовчите? Тому дуже важлива річ в цьому іспиті – ми нарешті заговорили про медичну освіту. Це перший крок.

Опубліковано у виданні  Громадське


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Важно

Как эффективно контролировать местную власть

Алгоритм из 6 шагов поможет каждому контролировать любых чиновников.

Как эффективно контролировать местную власть

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републикация материалов: для интернет-изданий обязательной является прямая гиперссылка, для печатных изданий - по запросу через электронную почту. Ссылки или гиперссылки, должны быть расположены при использовании текста - в начале используемой информации, при использовании графической информации - непосредственно под объектом заимствования. При републикации в электронных изданиях в каждом случае использования вставлять гиперссылку на главную страницу сайта www.argumentua.com и на страницу размещения соответствующего материала. При любом использовании материалов не допускается изменение оригинального текста. Сокращение или перекомпоновка частей материала допускается, но только в той мере, в какой это не приводит к искажению его смысла.
Редакция не несет ответственности за достоверность рекламных объявлений, размещенных на сайте а также за содержание веб-сайтов, на которые даны гиперссылки. 
Контакт:  [email protected]