Небезпеки судового законопроекту Зеленського

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 Громадські активісти озвучили основні недоліки законопроекту №1008 щодо реформи органів судової влади та пояснили, як їх виправити, щоб по-справжньому очистити судову систему України від недоброчесних суддів.

Володимир Зеленський публічно пообіцяв щотижневе звільнення недоброчесних суддів і вніс до парламенту законопроект №1008 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування», який і мав розпочати зміни.

Експерти громадських організацій Фундація DEJURE, Центр протидії корупції та Автомайдан проаналізували поданий Президентом законопроект та знайшли в ньому недопрацювання, які не дають початись реальному запуску судової реформи.


Михайло Жернаков, голова правління Фундації DEJURE:

— Законопроект №1008 містить деякі позитивні зрушення, але в теперішньому вигляді не дасть запустити процес очищення у судовій владі.

Зараз пропонується перезапустити Вищу кваліфікаційну комісію суддів, що є необхідним, але недостатнім кроком.

На цю тему: Судья Лариса Гольник: “Правки в законы писали потенциальные подсудимые”

Найважливіший орган у судовій системі, Вищу раду правосуддя, пропонують не тільки залишити без змін, а й надати їй ще більше повноважень. Те, що нам сьогодні знову потрібно наново розпочинати судову реформу, — це «досягнення» ВРП. Тому її в першу чергу необхідно перезапустити.


Катерина Бутко, активістка ВГО «Автомайдан»:

— Вища рада правосуддя довела свою профнепридатність. Ми навіть підготували цілий реєстр провалів чинної Вищої ради правосуддя. Сьгодні до її складу входять такі одіозні персонажі як Павло Гречківський, фігурант кримінальної справи про 500 000 хабара, відома «суддя-кочегарка» Лариса Іванова, фігурант газових схем і юрист Порошенка Олексій Маловацький, призначений вдруге поспіль до ВРП неконституційно.

Ця ВРП пропустила до Верховного Суду щонайменше 44 недоброчесних судді, яких однозначно потрібно відправити на повторну перевірку їхньої доброчесності. І сам склад ВРП теж потрібно повністю оновити, оскільки він не виконує свою головну функцію — очищення судового корпусу.


 

Андрій Козлов, член ВККС у 2016-2019 роках:

— Принципово важливо також, щоб нова Вища кваліфікаційна комісія суддів могла самостійно затверджувати правила своєї роботи і визначати методологію проведення добору суддів.

На цю тему: С волками жить. Почему судебная система вряд ли сможет очиститься и при новом президенте

Наразі пропонуються, щоб за неї це робила ВРП. Це загроза незалежності Комісії і, відповідно, ризик узалежнення всієї судової влади.


Галина Чижик, експертка ЦПК:

— Справжня судова реформа неможлива без перезавантаження ключового органу в судовій владі — Вищої ради правосуддя. Для цього потрібні зміни до Конституції, а це тривала процедура. Однак вже зараз законопроект №1008 пропонує нам інструмент, який допоможе принаймні очистити ВРП від найбільш негідних її членів. Це — Комісія з питань доброчесності й етики, яка зможе ініціювати звільнення негідних членів ВККС та ВРП. Пропонують, щоб 50 на 50 в цій комісії складали самі члени ВРП і міжнародні експерти. Очевидно, члени ВРП не будуть голосувати за власне звільнення, а тому єдиний спосіб зробити цю комісію справді ефективною — забезпечити вирішальну роль міжнародних експертів. Так, як це було під час конкурсу до Вищого антикорупційного суду.


Активісти закликали народних депутатів доопрацювати законопроект, перезавантажити також і Вищу раду правосуддя, збільшити вплив міжнародних експертів в конкурній комісії з добору членів ВККС та комісії з етики, а також провести повторну перевірку суддів Верховного Суду, що були призначені в нього попри негативний висновок Громадської ради доброчесності.

На цю тему: Судей пора уже на мыло: почему в Украине "зависла" судебная реформа

Нагадаємо, що під час президентських виборів Володимир Зеленський підтримав Порядок денний реформи правосуддя, запропонований громадськими організаціями, який і передбачав перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради правосуддя за допомогою незалежних міжнародних експертів.

У свою чергу, політична партія «Слуга народу», під час парламентських виборів, підтримала Порядок денний встановлення справедливості, серед вимог якого теж був перезапуск ВККС та ВРП за таким самим принципом.

Раніше експерти Фундації DEJURE підготували аналітичний звіт «Судова реформа: потрібний новий старт», в якому описані подальші кроки, які має здійснити Україна, аби підвищити ефективність здійснення правосуддя.

Джерело: DJR


На цю тему:

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]