Путін мародерить окуповану ЗАЕС. Що врятує українську станцію?

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Путін мародерить окуповану ЗАЕС

Хто зараз отримує електроенергію з Запорізької атомної електростанції? Що зміниться на ЗАЕС після указу російського президента Володимира Путіна про привласнення цього об’єкта?

Як російські окупанти поводяться з персоналом станції? Що може вплинути на дії Росії стосовно Запорізької АЕС, зʼясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

  • Володимир Путін доручив російському уряду «прийняти у федеральну власність об’єкти Запорізької АЕС», яка розташована на окупованій російськими військами території України – в Енергодарі. Відповідний указ 5 жовтня був опублікований на сайті Кремля. Згідно з документом, Путін також доручив створити під російською юрисдикцією підприємство «Запорізька АЕС» з метою «забезпечення безпеки об’єктів використання атомної енергії Запорізької АЕС».

  • В указі також сказано, що «експлуатаційна організація Запорізької АЕС здійснюватиме власними силами або із залученням інших організацій діяльність з експлуатації та виведення з експлуатації об’єктів Запорізької АЕС».

  • Українська державна компанія «Енергоатом» назвала нікчемним указ президента РФ та інші російські документи щодо ЗАЕС. В «Енергоатомі» нагадали, що президент України Володимир Зеленський 4 жовтня підписав указ про юридичну нікчемність актів, ухвалених в Росії, які порушують суверенітет і територіальну цілісність України. У заяві компанії також зазначили, що Запорізька АЕС продовжуватиме працювати в Україні, згідно з українським законодавством і в українській енергосистемі.

  • Міністерство закордонних справ України назвало спробу Росії привласнити Запорізьку АЕС черговим «злодіянням» і закликало Євросоюз, країни «Групи семи» та інших партнерів невідкладно розглянути запровадження санкцій проти «Росатому», афілійованих з нею інституцій, а також інших ключових підприємств атомної енергетики Росії.

«В стані холодної зупинки»

Виконувач обов’язків голови – головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков у коментарі «Новинам Приазов’я» розповів, що на сьогодні роботу Запорізької атомної електростанції контролюють працівники українського «Енергоатому», хоча на станції присутні також і представники «Росатому».

Читайте також:  "Зима – остання зброя Путіна проти України". Як країна може пережити холод без електрики від Запорізької АЕС

ЗАЕС контролює персонал українського оператора НАЕК «Енергоатом»

ЗАЕС контролює персонал українського оператора НАЕК «Енергоатом»

«Вони (окупанти – ред.) контролюють доступ на атомну станцію, відповідно тиснуть на персонал, який експлуатує ЗАЕС. На сьогодні ЗАЕС контролює персонал українського оператора НАЕК «Енергоатом». Але наразі присутній на АЕС і персонал «Росатому». Будь-які рішення Росії про референдум, про приєднання, про створення якоїсь іншої експлуатаційної організації – це фейк. Наші міжнародні партнери та організації все це розуміють. Ми інформуємо персонал, що це фейки та жодних інших експлуатаційних організацій на ЗАЕС нема і не може бути», – повідомив експерт.

Коріков стверджує, що Запорізька АЕС зараз підключена до української енергосистеми. 

«На сьогодні ЗАЕС із виробника електроенергії перетворилася практично на споживача. Всі шість енергоблоків перебувають у стані холодної зупинки. ЗАЕС отримує електроенергію, щоб заживити відповідні системи, які забезпечують ядерну та радіаційну безпеку. Підключення зараз відбувається з енергосистеми України, вона (станція – ред.) підключена до енергосистеми України. Будь-які спроби під’єднати її до енергосистеми іншої держави є протиправними, незаконними, не мають нічого спільного з дотриманням ядерної та радіаційної безпеки», – зазначив він.

Колишній міністр палива та енергетики України Іван Плачков у коментарі «Новинам Приазов’я» сказав, що дії Росії зараз спрямовані на підключення Запорізької АЕС до російської енергосистеми.

Читайте також: Захоплена російськими фашистами ЗАЕС як елемент ядерного шантажу Путіна

Іван Плачков

Іван Плачков

«Після указу Путіна передбачається, що там створюється якесь акціонерне товариство та вони намагаються, щоб оперативний персонал написав заяву про перехід на роботу до цієї акціонерної компанії. Завезли близько 11 працівників «Росатому» з Росії, з російських атомних станцій. Тобто, вони ведуть роботу організаційну для того, щоб вона перейшла в юрисдикцію Росії. Потім підняти енергоблоки, потім перевести в енергосистему Росії, щоб вона працювала на Росію», – запевнив ексміністр.

Плачков також зазначив, що реалізувати задум росіянам буде досить важко.

«Це технічно дуже складно. Для того, щоб перевести Запорізьку атомну електростанцію, потрібно виконати дуже великий обсяг робіт з реконструкції, особливо лінії електропередач. Це не тиждень, не два. Я думаю, що це навіть і не один місяць», – пояснив експерт.

Читайте також: Ядерний апокаліпсис відклали в 1968 році, і ось він повернувся - The Guardian

МАГАТЕ хоче переговорів з Москвою?

  • Видання Bloomberg із посиланням на заяву представника України при міжнародних організаціях у Відні Євгена Цимбалюка на початку жовтня повідомляло, що російські окупанти змушують співробітників Запорізької атомної електростанції підписувати контракти з «Росатомом». Про це український дипломат заявив на засіданні МАГАТЕ 29 вересня. За його інформацією, «Росатом» вже на той час скерував більше своїх представників до Запорізької АЕС, щоб забезпечити «зміну власника» після спроби анексії території Росією.

  • 30 вересня російські військові затримали генерального директора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова та вивезли його в невідомому напрямку, повідомив президент компанії «Енергоатом» Петро Котін. За кілька днів стало відомо, що ввечері 3 жовтня окупанти звільнили Мурашова, і він перебуває на підконтрольній владі України території. В «Енергоатомі» зазначили, що звільнення відбулося завдяки розголосу та «неабияким зусиллям» очільника МАГАТЕ Рафаеля Ґроссі.

  • Виконувачем обов’язків генерального директора Запорізької АЕС став Петро Котін.

  • 5 жовтня Рафаель Ґроссі вирушив до Києва. Ґроссі зазначив, що «потреба у створенні охоронної зони ядерної безпеки навколо ЗАЕС зараз актуальна, як ніколи». У МАГАТЕ раніше повідомляли, що після Києва Ґроссі планує відвідати Москву.

Рафаеля Ґроссі

Рафаеля Ґроссі

Колишній міністр Плачков вважає, що очільник МАГАТЕ матиме «серйозні» переговори з російською владою.

«Я думаю, в Москву він їде для того, щоб довести якийсь дуже серйозний меседж до керівництва Росії. Я думаю, це меседж, перш за все, від керівництва Сполучених Штатів для того, щоб Росія зупинилась, бо аварія чи якісь непередбачувані ситуації на Запорізькій атомній станції – це загроза не тільки європейському континенту, це загроза усьому світу», – зауважив колишній посадовець.

Разом із цим він вважає, що тиск на працівників Запорізької атомної електростанції з боку російських окупаційних сил лише посилюватиметься. 

«По-перше, вони (працівники – ред.) евакуюватися не можуть, там їх не відпустять. Те, що вони не будуть ходити на роботу, це теж неможливо. Їх будуть виводити під дулом автоматів, і енергетики, вони завжди відрізнялися дуже високою відповідальністю, організованістю, професіоналізмом, вони не можуть залишити 6 енергоблоків по 1000 мегаватів без експлуатації, без забезпечення, без безпечного режиму експлуатації. Тому вони будуть ходити на роботу, вони будуть виконувати все, що необхідно, для того, щоб забезпечити цю безпеку роботи ЗАЕС. Буде, звичайно, дуже великий тиск на них», – впевнений експерт.

Читайте також: Хронологія зради: як частину атомної енергетики України здали російським окупантам

Іван Плачков також додав, що запровадження санкцій проти «Росатому» дійсно могло б вплинути на дії Росії.

«Це друга по величині компанія в Росії після «Газпрому». На сьогодні санкцій по «Росатому» ще немає, а якщо будуть накладені санкції, це означає абсолютну зупинку всіх контрактів зовнішніх «Росатому», зокрема будівництво атомних станцій в Туреччині, Угорщині. Бо там дуже багато є зв’язків з іншими компаніями, міжнародними компаніями. І це призведе до того, що атомна енергетика Росії буде в стагнації та буде важко експлуатувати навіть свої атомні електростанції. Хоча на якийсь час вони будуть це робити. Але зі світової ядерної спільноти Росія буде виключена», – зауважив ексміністр.

Чому працівники ЗАЕС не тікають?

Колишній працівник Запорізької атомної електростанції Максим Щербина розповів «Новинам Приазовʼя», як російські військові поводилися з персоналом станції. 

«На самій ЗАЕС усі працівники мають пропуски й вся інформація у них забита на пропуску. Вони проходять прохідну, на ній стоїть Росгвардія, яка робить той пропускний режим. Якщо вони шукають якусь людину або якщо людина щось написала в чаті не те, що їм подобається, якщо вони її вирахували та шукають, то вони роблять це прямо на прохідній. Вони вихоплюють людину із черги, крутять, гвинтять і забирають», – розповів колишній працівник ЗАЕС.

Читайте також: Чому Україна програє санкційну битву за ЗАЕС

За словами Щербини, російські окупаційні сили заважають працівникам ЗАЕС виїжджати з окупації.

Російські окупаційні сили перешкоджають виїзду працівників ЗАЕС, каже Щербина

Російські окупаційні сили перешкоджають виїзду працівників ЗАЕС, каже Щербина

«На блокпостах у Василівці, або знайомі виїжджали через Крим, Грузію пробували, то якщо вони (окупанти – ред.) дізнаються, що ти – працівник атомної станції, то тут вже виникають питання, навіщо ти виїжджаєш та куди ти їдеш? А раніше такого не було, раніше всі спокійно виїжджали. Коли відбувся масовий виїзд, коли вже це критично стало та вони зрозуміли, що зараз весь персонал виїде, не буде кому обслуговувати блоки (на ЗАЕС – ред.), тоді вони почали блокувати людей, максимально їм заважати виїжджати з міста», – повідомив чоловік.

Щербина запевнив, що персонал Запорізької атомної електростанції, який там залишився, усвідомлює свою відповідальність. 

Читайте також: Обличчя ОЗУ Галущенка: атомну енергетику України контролюють люди Андрія Деркача, тобто - ФСБ

«Люди не можуть просто не виходити на роботу, тому що є відповідальність, треба обслуговувати блок, якщо цього не робити, це може спровокувати аварію. Тому люди, які розуміють відповідальність на своїй посаді, вони залишаються максимально довго на своєму робочому місці, наскільки можливо, підтримують діяльність атомної станції. Особливо це стосується ведучих інженерів управління турбінами, реактором. Люди таких професій стали заручниками своєї професії», – каже колишній працівник ЗАЕС.

«Електрострумом катують всіх»

«Новини Приазовʼя» поспілкувалися з іще одним жителем Енергодару, якого російські військові свого часу затримали і він перебував у полоні разом з деякими працівниками Запорізької АЕС. Ось що цей чоловік розповів на умовах анонімності:

«Орки» (російські військові – ред.) отримали дозвіл до системи контролю доступу та заарештовували працівників ЗАЕС на прохідній. Вони блокують пропуски, й потім ці люди потрапляють до камер під різними приводами, більшість як «корегувальники вогню» або «агенти СБУ», або ще якісь вигадки. Вони не розуміють, що перепустку на режимний об’єкт можна отримати тільки через спілкування з СБУ, так у нас в місті завжди було. Там був особливий відділ СБУ, який спілкувався та займався професійним відбором», – зазначив визволений полонений.

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) біля міста Енергодару, 4 серпня 2022 року

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) біля міста Енергодару, 4 серпня 2022 року

За словами чоловіка, деякі працівники ЗАЕС перебувають у полоні вже понад 200 днів.

«Умови, щоб ви розуміли, камера 3 на 3 розрахована на двох, там перебуває до 20 осіб одночасно. Це не територія ЗАЕС, це міський відділ поліції, але ще є, наскільки я розумію, де утримують полонених, там теж влаштували військову прокуратуру. Є ще одне місце, яке нікому невідоме, бо туди доставляють тільки з зав’язаними очима. Полонені називають «яма», – повідомив житель Енергодару.

Читайте також: The Guardian: рф розробила план відключення ЗАЕС від енергомережі України

Чоловік також стверджує, що російські військові застосовують до полонених тортури. «Шість людей б’ють одного – знаю це на власному прикладі. Таке може повторюватися, поки вони не дочекаються потрібної їм відповіді. Електрострумом катують всіх. Дуже багато є вогнепальних поранень, зараз почали стріляти менше. Бо я сам отримав поранення, а у деяких хлопців в камері було і по 6 куль у кінцівках – так працює «братська» Росія», – згадав житель Енергодару.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець раніше також повідомляв, що йому відомо про випадки, коли до затриманих співробітників Запорізької АЕС застосовувалися тортури. За словами Лубінця, з них «фізично вибивають» зізнання у співпраці з українською владою.

З огляду на бойові дії та окупацію Росією частини півдня України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«У РФ немає персоналу для ЗАЕС»

Експертка з питань ядерної енергетики та безпеки Ольга Кошарна розповіла, що, за її інформацією, на Запорізькій атомній електростанції з 11 тисяч працівників залишилося менш ніж 4 тисячі.

«Переважно залишали Енергодар, коли починались обстріли. Центральний офіс виїзд цих людей скинув на генерального директора ЗАЕС, і люди виїжджали на підконтрольну Україні територію на 90 днів відпустки без отримання заробітної плати. Ті, хто залишивсь, вони теж в складній ситуації, бо їх дійсно змушують отримувати паспорти (російські – ред.)», – повідомила експертка.

Кошарна зазначила, що Україна модернізувала Запорізьку АЕС, і вона суттєво відрізняється від російських атомних електростанцій. Відповідно, кваліфікованого персоналу в необхідній кількості для забезпечення роботи ЗАЕС у Росії немає.

У Росії немає кваліфікованого персоналу на 6 енергоблоків ЗАЕС, каже експертка

У Росії немає кваліфікованого персоналу на 6 енергоблоків ЗАЕС, каже експертка

«У неї просто немає кваліфікованого персоналу на 6 енергоблоків ЗАЕС, особливо ті, які керують реакторами. 6 реакторів – це треба 150 людей на 3 зміни, щоб вони мали право безпечно керувати реакторами», – каже Кошарна.

«Крім всього цього, важливим є те, що Україна вклала гроші в модернізацію енергоблоків в тому числі ЗАЕС і по конфігурації, вони вже відрізняються від того проєкту, які є в Росії, дуже сильно. Бо впровадили постфукусімські заходи, обладнання, щити управління у нас українських виробників, замінили повністю, там інші алгоритми, інша технічна документація, регламенти і поведінка, культура безпеки інша. Тобто, це небо і земля», – пояснила експертка.

Ольга Кошарна вважає, що МАГАТЕ навряд чи вдасться реалізувати ідею про запровадження демілітаризованої зони довкола ЗАЕС.

«На жаль, як показала Генеральна асамблея ООН в Нью-Йорку, хоча порушувалось питання про обмеження права вето для Росії і про її виключення, але нічого не відбулось. А тільки Рада безпеки ООН може дати мандат на проведення миротворчих дій, тому я скептично на все дивлюсь. Так, місія МАГАТЕ стабілізувала ситуацію, з самого початку я всім говорила, що Росія не зацікавлена, вона просто шантажує, бо вона хоче цілу станцію, і працівники «Росатому» на станції були коригувальниками вогню для своїх військових, щоб лякати, але не нашкодити серйозно», – стверджує експертка.

Вона також зауважила, що російські атомні електростанції експлуатує безпосередньо компанія «Росатом». А для експлуатації Запорізької АЕС в Росії створили окреме підприємство. Кошарна погоджується з тим, що санкції проти «Росатому» могли б вплинути на ситуацію з ЗАЕС. Втім, є країни, які можуть не підтримати такі заходи.

Тільки санкції проти «Росатому» можуть врятувати ЗАЕС, вважають українські експерти

Тільки санкції проти «Росатому» можуть врятувати ЗАЕС, вважають українські експерти

«Тільки санкції проти «Росатому» можуть зупинити цей шабаш. У нас там є Угорщина, яка заблокувала санкції у 8-му пакеті проти Росії, і про це публічно заявила на генеральній конференції 26 вересня, міністр закордонних справ Угорщини заявив, що вони будуть будувати атомну станцію за проєктом Росії, за гроші Росії. Тому вони будуть проти санкцій», – зазначила вона.

«Новини Приазов'я» зверталися до компанії «Енергоатом» із запитом прокоментувати ситуацію довкола Запорізької атомної електростанції, але коментаря поки що ми не отримали.

  • 4 березня Запорізька атомна електростанція та місто-супутник ЗАЕС Енергодар перебувають під окупацією російських військ. Росія відмовляється створювати демілітаризовану зону довкола Запорізької АЕС, як це пропонують в ООН. Станція неодноразово піддавалася обстрілам, в цьому сторони звинувачують одна одну. 5 серпня вперше в історії станції сталося повне відключення Запорізької АЕС від енергомережі, яке згодом поновилося.

  • На початку вересня місія МАГАТЕ відвідала ЗАЕС. 2 вересня гендиректор МАГАТЕ повідомив, що два експерти організації продовжать роботу на Запорізькій атомній електростанції на постійній основі.

Олександр Янковський,  опубліковано у виданні Радіо Свобода


На цю тему:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

08:02
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 6 травня
20:00
У понеділок в Україні сухо лише на півночі, вдень + 13-22°С
18:05
Спільне святкування Пасхи: є бажання до такого дійти
17:11
Тетяна Чорновол: Про зброю "задротів". Перший рік у нас була війна села, прийшла черга воювати місту
16:10
НАТО нібито визначило два тригери з боку РФ після яких воно може відкрито втрутитись у війну в Україні
15:30
В окупованому Бердянську підірвали організатора катівні
14:11
На Рівненщині ченці Гурбинського монастиря ПЦУ вирощують зерно, щоб розбудувати монастир (ВІДЕО)
13:51
Обіцяна Заходом зброя може йти ще довго, але прориву рашистами фронту експерти не очікують
12:46
Останні масовані атаки рашистів завдали енергетиці збитків на понад 1 мільярд доларів
11:43
Більшість помісних церков досі не визнають автокефалію ПЦУ, бо очікують чим завершиться війна - Єпіфаній

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]