Як Медведчук воює з Україною у Мережі

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Віктор Медведчук, ключовий соратник Владіміра Путіна в Україні та очільник партії «Опозиційна платформа – За життя», з високою ймовірністю використовував армію тролів у Твіттері. UkraineWorld аналізує цю імперію онлайн-бійців.

Ім'я Віктора Медведчука добре відоме в українській політиці. Він був головою адміністрації Президента України (2002-2005) за часів Леоніда Кучми. Він є, можливо, найбільш наближеним до Володимира Путіна українцем: у 2004 році Путін став хрещеним батьком доньки Медведчука.

У 2012 році Медведчук заснував рух «Український вибір». Під начебто «проукраїнськими» гаслами цей рух проштовхував потужні антиєвропейські меседжі, які стверджували, що інтеграція до ЄС призведе до зростання цін, безробіття та одностатевих шлюбів. Вони також закликали «зупинити асоціацію з ЄС» та приєднатись до Митного Союзу з Росією.

На цю тему: Боевики Медведчука в ВР (ФОТО)

Після Революції Гідності і кількох років затишшя він є одним із лідерів головної проросійської партії в Україні «Опозиційна платформа - За життя» (ОПЗЖ), що поступово завойовує популярність (її рейтинг зріс від 13% до 16-18% протягом одного року). Він перетворився на справжнього олігарха, якому (разом з дружиною), за рейтингом NV.ua та Dragon Capital належать активи вартістю 133 мільйони доларів США. Ці активи збільшились у 2019 році на 70% у порівнянні з 2018 роком, демонструючи один з найбільших темпів зростання серед перших 50 позицій. «Бізнес» Медведчука тісно пов'язаний з російськими джерелами.

Що він робить з усіма цими грошима? Виглядає так, що левову частину він вкладає у свою медіа-імперію. Сьогодні до неї входять новинні телеканали «112 Україна», «NewsOne» та «Zik», які начебто пов'язані з Медведчуком через його політичного партнера Тараса Козака. Згадані канали безперервно транслюють антизахідну риторику (див. наші звіти). У такий спосіб від допомагає Росії просувати свою «м'яку силу»  в Україні.

Телебачення -- не єдиний інструмент, який використовує Медведчук для розширення своєї аудиторії. Він також дуже активний у соціальних мережах.

Однак, не вся аудиторія його соцмереж є справжньою. Ба більше, основна маса цієї аудиторії складається з фейкових фанатів та армій тролів. Подивимось на його сторінку у Твіттері.

МЕДВЕДЧУК ВИКОРИСТОВУВАВ ПОНАД 300 ТИСЯЧ ТРОЛІВ У ТВІТТЕРІ

Акаунт Медведчука у Твіттері зараз має 151,5 тис. підписників.

Раніше їх було набагато більше.

Однак, у липні 2018 року він втратив понад 311 тисяч підписників, про що свідчить статистика, надана онлайн-сервісом SocialBlade.com

У липні 2018 року Медведчук втратив понад 311 тисяч фейкових підписників у Твіттері.

Таке неймовірне падіння кількості підписників (мінус 311 тисяч за місяць) можна пояснити тогочасною війною Твіттера проти тролів та ботів -- переважно російських.

У той час, саме у травні-липні 2018 року, Твіттер видалив майже 70 мільйонів облікових записів.

Газета Washington Post, яка писала про це, прямо пов'язувала ці видалені акаунти з російськими арміями тролів, зокрема тими, що втручалися в президентську виборчу кампанію у 2016 році. Тоді «фабрика тролів, розташована у Санкт-Петербурзі, змогла використати деякі з провідних американських технологічних платформ для масового обману виборців», - писала газета.

У той період інші акаунти інших російських та проросійських політиків та видань також зазнали величезних втрат. Наприклад, RT (@rt_com) у липні 2018 року втратила майже 45 тисяч підписників. Навіть офіційний акаунт президента Росії втратив 9 тисяч підписників. Але навіть ці цифри не можна порівняти з 300-тисячною втратою Медведчука!

Якби «фейкові фанати» Медведчука не були видалені, він би мав зараз близько півмільйона підписників, і більшість з них дуже ймовірно складали б російські боти або тролі.

Незважаючи на радикальне зменшення кількості підписників у 2018 році, схильність Медведчука до використання армій тролів залишається дуже високою.

Наш аналіз свідчить, що серед теперішніх підписників акаунту Медведчука у Твіттері є мережі тролів.

Такі користувачі мають фото профіля та фонові світлини, скачані з Інтернету; вони підписані один на одного або на інших проросійських блогерів та політиків.

За допомогою Botometer -- онлайн-сервісу, що допомагає виявити ймовірних ботів серед підписників у Твіттері -- ми проаналізували понад 200 підписників, які нещодавно підписались на акаунт Медведчука. Результати аналізу свідчать, що 61% акаунтів маєоцінку 2,5 або більше за шкалою Botometer: що більший показник, то більша вірогідність, що цей акаунт -- бот чи троль. Це може свідчити, що 61% з проаналізованих - це боти, неактивні або порожні акаунти. Тільки приблизно 39% проаналізованих акаунтів ймовірно є «звичайними» користувачами.

Такі показники заохотили нас уважніше придивитись до батальйонів «фейкових фанатів» Медведчука.

КОТИКИ МЕДВЕДЧУКА

Щоб дізнатися більше про мережі підписників Медведчука, ми глибше проаналізували деякі з його дописів.

Зокрема, ми обрали один допис, в якому Медведчук підіймає питання секретних «біологічних» або «бактеріологічних» лабораторій, створених, як він стверджує, США в Україні та деяких інших східноєвропейських країнах для проведення експериментів над людьми та розробки біологічної зброї.

Цей пост на момент нашого аналізу мав 27 ретвітів. Зараз він має 26 ретвітів, оскільки один з акаунтів (@6cuCGiJ7nHUZJHR), що робили перепости, за цей час був тимчасово призупинений за порушення правил Твіттера.

Ось акаунти, що робили ретвіти допису Медведчука:

@LKxwd, @8vPKMuI7Dow9pHJ, @SollyZero, @MutekiSan1, @7404Yana, @art_frol, @ammarilis69, @A_Andrushevich, @mishchenko491, @mio_phoenix, @Lalalupsja, @oknesh5, @Max_D_Rus, @LuseinaMiila, @ZoranBarva, @vyborua, @vitvitskiy2220, @marsn53, @_3708630893792, @miraslava121, @6cuCGiJ7nHUZJHR, @idast5, @avlgr, @Anastasiya1519, @AlinaRos6, @LenskajaLyubov, @vC4dxJ7oMXv1Rpq

Майже всі з цих акаунтів, ймовірно, є ботами або тролями. 23 з 27 - тобто 85% - це акаунти з майже відсутньою автентичною діяльністю.

85% акаунтів, з яких робились ретвіти допису Медведчука про «біолабораторії», ймовірно є тролями або ботами.

Чому ми так думаємо? По-перше, ці акаунти майже не мають власних твітів, а тільки регулярно перепощують чужий контент. Крім цього, вони мають незвичні для Твіттера нікнейми та здебільшого абстрактні або чужі світлини. Все це дає нам підстави зробити висновок, що вони є ботами або тролями.

З чотирьох інших акаунтів один належить руху Медведчука «Український вибір» (@vyborua); два належать справжнім людям, які живуть у Росії, і тільки один може належати реальній людині, яка живе в Україні.

Аналізуючи ці облікові записи, ми також виявили дивну закономірність.

Деякі з «фанатів» Медведчука - ті, хто робить ретвіти його постів або підписаний на нього, - мають дивну «пристрасть» до домашніх тварин. Вони або мають кошенят/цуценят на світлинах профіля, або активно публікують їхні фото. Поряд із регулярними перепостами політичного контенту - переважно проросійського.

Це також підводить нас до висновку, що ми маємо справу з ботами або тролями. Адже набагато легше поставити «кошенятко» у якості світлини профіля, ніж знайти зображення обличчя людини, яке не буде одразу ж ідентифіковане фактчекерами як вкрадене у когось іншого.

Давайте подивимось на деякі акаунти, що поширювали допис про «біолабораторії».

Наприклад, @miraslava121:

або @8vPKMuI7Dow9pHJ:

або @vestikomania:

або @Lalalupsja:

або @ammarilis69:

Одним із інструментів, що може допомогти викрити армію тролів у Твіттері є перевірка опції «You Might Like». У цій частині Твіттер, як правило, відображає акаунти, пов'язані з тим акаунтом, який ви зараз продивляєтесь. Давайте відкриємо деякі з розділів «You Might Like» таких акаунтів «домашніх тваринок»:

Деякі з цих рекомендацій перетинаються: наприклад, Твіттер рекомендує акаунт @Lalalupsja тим, хто підписаний на @vestikomania. Деякі містять рекомендації акаунтів, які також поширили допис Медведчука про «біолабораторії»: наприклад, рекомендація акаунту @miraslava121 веде до @LKxwd та до @vC4dxJ7oMXv1Rpq.

Збираючи ці пов'язані акаунти, ми також перевіряємо, чи підписані вони на акаунт Медведчука: для цього ми використовуємо сервіс DoesFollow.

Несподівано, досить багато хто з цієї мережі «домашніх тварин» дійсно підписані на акаунт Медведчука у Твіттері. Ми склали вручну маленький список таких підписників -- припускаючи, що масштаб всієї мережі набагато більший:

  • @foxie_alice

  • @LKxwd

  • @miraslava121

  • @vC4dxJ7oMXv1Rpq

  • @iavsevizu

  • @vestikomania

  • @8vPKMuI7Dow9pHJ

  • @ElenaNovorossia

  • @olga_mat_zp

  • @Ludasafo

  • @3exILBETHbIU

  • @iXawVM1gTEa0Cy5

  • @murnata2

  • @Visky78

  • @natcommissar

  • @Vanchka132

  • @SollyZero

  • @vC4dxJ7oMXv1Rpq

  • @Kukharenko_IA

  • @SvetLanaMir555

  • @xpyctaluk

  • @AlinaRos6

  • @8vPKMuI7Dow9pHJ

  • @Lalalupsja

  • @katMotja

  • @olgaolevka

  • @vestikomania

Ці акаунти a) пов'язані між собою (Твіттер рекомендує підписатись на деякі з них, якщо ви підписані на інші); б) підписані на профіль Медведчука.

Існує кілька спільних рис цього маленького «батальйону» більшої армії акаунтів, які підписані (та часто поширюють дописи) на акаунт Медведчука:

  1. Багато з них мають дуже дивні імена-дескриптори: @8vPKMuI7Dow9pHJ, @vC4dxJ7oMXv1Rpq, @LKxwd, @iXawVM1gTEa0Cy5, @3exILBETHbIU, які виглядають випадковою комбінацією символів. Ця ознака наштовхує на думку, що вони є ботами/тролями, створеними похапцем без зайвої уяви, шляхом випадкової комбінації знаків;

  2. Інші переважно мають дескриптори, що мають жодного натяку на звичайні людські імена: @iavsevizu, @vestikomania, @murnata2, @Visky78, @Lalalupsja etc. Ті, де згадується ім'я людини, демонструють дивну відсутність зв'язку між дескриптором та нікнеймом: @miraslava121 -- це Елена тощо.

  3. Багато з них, як ми вже побачили, мають кошенят, цуценят або інших тварин на світлині профіля: @murnata2, @Lalalupsja, @ElenaNovorossia, @olga_mat_zp, @vestikomania, @iavsevizu, @miraslava121, @foxie_alice, @Ludasafo, @Visky78, @natcommissar та багато інших. Багато з цих акаунтів-«кошенят» підписані на @katMotja -- гумористичний «котячий» акаунт у Твіттері та Фейсбуці, який, що цікаво, також підписаний на Віктора Медведчука.

  4. Багато з цих акаунтів є відверто проросійськими, підтримують агресію Росії проти України або сепаратистські проросійські республіки на сході України.

Наприклад, існує акаунт @ElenaNovorossia, що містить назву «Новоросія» - російський проєкт, який передбачає анексію всієї південної та східної України. @Vanechka132 має слоган «Люблю Родину Россию». @xpyctaluk у якості слогана має «Русский не тот, кто носит русскую фамилию, а тот, кто любит Россию и считает её своим отечеством». Деякі «котячі» акаунти відображають геолокацію: наприклад, у @Lalalupsja зазначено Сибір; @foxie_alice зазначає «Тайга, Россия» тощо. Один з найбільших фанів Медведчука у мережі, який поширює більшість його дописів, @LKxwd, що має найбільш «незамислувате» ім'я: «Имя», на світлині свого профіля виставив фото «зеленого чоловічка» з анексії Криму Росією зі слоганом «Вежливые люди не шумят» -- що є прямим посиланням на «зелених чоловічків», яких російська пропаганда називає «ввічливими людьми».

Інші мають світлини Путіна, символи Росії, георгіївські стрічки (символи проросійських сепаратистів) тощо.

  1. Такі акаунти часто мають зображання веселки, зазвичай з хештегом «наша веселка» (#НашаРадуга), в якому можна побачити протиставлення руху ЛГБТ; можливо, цих тролів використовували у кампанії проти ЛГБТ.

Існує ще один доказ того, що ця армія тролів-«котиків», переважно занурених у російський або проросійський інформаційний дискурс, допомагає Медведчуку розносити свої повідомлення у Твіттері. Ми знайшли ще одну групу акаунтів «котиків», пов'язаних зі згаданою армією тролів (опція Твіттера «You Might Like» пов'язує їх з тими акаунтами, що ми розглядали вище).

Акаунти цієї групи a) не підписані на Медведчука, б) регулярно поширюють його дописи. Здавалося б дуже малоймовірно, що акаунти, не підписані на Медведчука, поширюють його дописи; але ці акаунти мають багато схожого з тими, які підписані на Медведчука та пов'язані з армією тролів-«котиків».

Наприклад: @zloj_koto_zwer нещодавно поширив принаймні три дописи Медведчука, не будучи на нього підписаний.

Те саме можна сказати про @AlekssKotami3, @Atwkj75zIDN48rV, @sarkits та ін.

Акаунт @Atwkj75zIDN48rV викликає особливий інтерес.

Це явний троль/бот: не містить фото обличчя людини, світлина вкрадена з Інтернету. Зокрема, її можна знайти на Pinterest.

Акаунт не підписаний на Медведчука. Він має лише 134 підписника, але серед цієї незначної кількості є підписники Медведчука: @SollyZero, @vC4dxJ7oMXv1Rpq, @Vanechka132, @sarkits, @Kukharenko_IA (останній акаунт регулярно поширює твіти Медведчука -- щонайменше 4 пости нещодавно). Це є ще одним свідченням взаємозв'язків всередині мережі «котиків».

Ще один важливий аспект: акаунти «котиків», як правило, дуже активні в плані контенту. Втім, вони мало публікують (або ніколи не публікують) власний контент -- натомість, вони безперестанно роблять ретвіти.

Мережа «котиків» дуже активна, але ці акаунти ніколи не публікують власний контент -- вони тільки роблять ретвіти.

Темп і масштаб їхньої діяльності космічний: @miraslava121 опублікувала 19.4K твітів із серпня 2019 року (дата створення), що дорівнює 50 твітам на день; акаунт @iXawVM1gTEa0Cy5 опублікував 75.5K твітів із січня 2016 року (приблизно 45 твітів на день); @murnata2 опублікувала 61.9K твітів із вересня 2016 року (приблизно 43 твітів на день); @SollyZero -- 121.6K твітів з липня 2014 року (приблизно 57 твітів на день); @vC4dxJ7oMXv1Rpq -- 5 753 твітів з лютого 2020 року (приблизно 27 твітів на день); @8vPKMuI7Dow9pHJ -- 9 930 твітів із січня 2020 року (41 твіт на день). Беззаперечним чемпіоном є @AlinaRos6, яка опублікувала 82.2K твітів, починаючи з грудня 2019 року (304 твітів на день!).

Ці тролі публікують від 40 до 300 твітів на день.

Дуже малоймовірно, що справжні користувачі публікують або навіть поширюють з такою швидкістю та такою відданістю. Робота цих акаунтів виглядає як скоординована діяльність акаунтів, створених або найнятих для виконання конкретних завдань.

На цю тему: Медведчук возрождает «Оплот»

ВИСНОВКИ

Віктор Медведчук став потужним гравцем в українській політиці. Його партія, ймовірно, має величезні фінансові ресурси, які вона вливає у великомасштабну кампанію з дискредитації проєвропейського та прозахідного курсу України. Його мета полягає у поверненні України до російської сфери впливу.

Крім своєї експансії на українському телебаченні, він також активний у соціальних мережах. Наш аналіз викриває мережу тролів/ботів, які поширюють його меседжі -- батальйон армії тролів -- ймовірно, величезної - яка просуває антизахідні та проросійські наративи в українській медіа-сфері.

Це - батальйон величезної армії тролів, яка просуває антизахідні та проросійські наративи.

Ця армія тролів складається з фейкових фанів, які є надзвичайно активними, безперервно поширюють твіти (деякі публікують у середньому кілька сотень дописів на день протягом років) та використовують відверто проросійську та прокремлівську риторику.

Такі армії посилюють вплив змісту та роблять його більш помітним у соціальних мережах для інших користувачів, які не обов'язково потрапляють до звичайної цільової аудиторії Медведчука.

Виглядає так, що мета цих зусиль полягає не в тому, щоб інформувати, а в тому, щоб впливати, привертати увагу, аби у перспективі повернути собі владу та повернути Україну до російської сфери впливу.


Ця стаття підготовлена в рамках проекту «Розповсюдження українського досвіду протистояння гібридним загрозам», який виконує ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні. Зміст цієї статті є винятковою відповідальністю її авторів та може не відображати офіційну позицію НАТО.

Володимир Єрмоленко, директор з аналітики ГО "Інтерньюз-Україна",  опубліковано у виданні  UkraineWorld.org


На цю тему:

 

 

 

 

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]