"Зима – остання зброя Путіна проти України". Як країна може пережити холод без електрики від Запорізької АЕС

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:   "Зима – остання зброя Путіна проти України". Як країна може пережити хол

У частині Запорізької області, яка залишається під контролем України, місцева влада рекомендує жителям уже зараз готуватися до холодної зими.

Варіантів два: виїхати з регіону або максимально утеплювати своє житло. Якщо це багатоквартирний будинок – утеплити балкон, стіни, вікна. А якщо приватна оселя – купити твердопаливний котел, "буржуйку" або електробатарею. Найбільша в Україні та у всій Європі Запорізька АЕС із березня захоплена російськими окупантами.

Наразі підприємства "Енергоатому", до складу якого входить Запорізька АЕС, забезпечують 55% українського споживання, восени та взимку цей показник збільшується до 70%.

Що буде під час холодів, якщо Україні все ж таки не вдасться повернути контроль над Запорізькою АЕС і російські загарбники її відключать? У Міністерстві енергетики України раніше озвучували такий варіант: збільшити виробництво електроенергії на вугільних станціях. Додаткова опція – покупка електроенергії у ЄС. А ще Україна може втратити мільярди доларів, бо доведеться зупинити власний експорт електроенергії. Підприємства "Енергоатому" до війни формували 4% ВВП країни.

Читайте також: Зловмисники-рашисти на ЗАЕС

Свій прогноз на зиму   дав заступник голови комітету Верховної Ради України з питань енергетики Олексій Кучеренко.

— Ви розумієте, що сталося на Запорізькій АЕС? Із чим було пов'язане її відключення? Що в цей момент могло відбуватися на окупованій станції?

— Я б почав не з технічного аспекту, а з політичного. Абсолютно зрозуміло, що Путін на додаток до війни бойовими засобами додає другий серйозний аргумент – це енергетична війна. Напевно, і з газом будуть проблеми в трубі. Я на них чекаю. Безперечно, це й бойові удари по енергетичних об'єктах для того, щоб довести ситуацію до критичної саме взимку. Зима – це остання зброя Путіна проти України. Це як "Фау-2" (перша у світі балістична ракета дальньої дії) у Гітлера перед тим, як він закінчив життя.

Чого він хоче добитися по Запорізькій станції? Дуже просто. Дуже хоче створити ситуацію загрози ядерній безпеці – якихось витоків радіації та інше, щоб у цьому була нібито  винна українська сторона і щоб у цій ситуації під тиском світу, МАГАТЕ та європейців Україна звернулася до "Росатому" з проханням: "Заберіть, будь ласка, у нас керування станцію. Ми вам її віддаємо, тільки приберіть загрозу ядерній безпеці". Абсолютно глухий примітивний сценарій шантажиста, авантюриста. Але він буде намагатись його втілювати. 

Читайте також: Что путин не понял про украинцев

Про що йде мова? Одного разу всі чотири лінії електропередач виявилися б обрубаними. Остання – це 750 кіловат, яка обрубала п'ятий та шостий блоки. Чотири блоки стояли в холодному резерві, і ось аварійно відвалилися п'ятий та шостий. У цій ситуації ключове питання – збереження електроенергії для охолодження реактора. Залишилася одна лінія – це сусідня Запорізька теплова електростанція, від якої відбулася спроба режиму безпеки цього охолодження. Але якби й цієї лінії не було, то мусив би перейти на режим дизельгенераторів. Це запаси дизпалива, генератори. Вони можуть працювати десять днів в автономному режимі, і поряд є склади ще на десять днів. І після цього – загроза "Фукусіми-2". Ось сценарій Путіна в цій ситуації він абсолютно зрозумілий.

Ще раз я хочу сказати: Україні конче потрібна кардинальна радикальна підтримка не на словах, не дискусіями стурбованості і від МАГАТЕ. Я знаю, що наступного тижня виїжджає керівник МАГАТЕ та ООН. Це європейська та світова проблема на сьогодні.

А зараз другий сценарій. Якщо у нас все ж таки Запорізька атомна станція вивалюється з балансу, то трагедії абсолютно немає. Зрозуміло, що зима буде суровою. Зрозуміло, що будуть обмеження щодо тепла та електроенергії. Ми використовуватимемо вугілля на теплових станціях. Його накопичено у достатніх резервах. Цілком можливо, що наприкінці зими – це лютий-березень – знадобиться газ для того, щоб замістити вугілля, яке закінчиться на станціях. У цей момент критично важливо, щоби у нас у сховищах було 2-2,5 млрд кубів газу, який компенсує вугілля.

Буде обмеження, буде знижена температура теплоносіїв у містах, але армагеддону в цій ситуації не повинно бути. Звісно, ​​будуть, мабуть, ракетні удари. Тут треба молитися богові, треба сподіватися на ППО та ЗСУ і треба бути готовим, що після ракетних ударів якийсь час можуть бути перебої з подачею тепла та електроенергії. І в цей момент дуже важливими є ці автономні засоби, про які ви говорили: буржуйки, індивідуальні засоби, котли. У приватному секторі люди й так знають, що робити, повірте мені.

Люди не були б власниками приватного будинку, якби не розуміли, як їм диверсифікуватись. Основна загроза – у багатоквартирних будинках, де є центральне опалення. Там треба робити пункти масового міського опалення, де люди на період день, два, три могли б обігрітися та не замерзнути у цій ситуації. Ми в Алчевську це проходили.

Читайте також: Шизофашизм путінської Росії

- Ви вжили термін "енергетична війна". Як вона може виглядати?

- Вона йде вже повним ходом. Це війна проти Євросоюзу, Європі насамперед. Ціна на газ – 3500 євро. Ви ж розумієте, що це якась космонавтика. Це розплата з Європою за її нерішучість та за її двояку позицію з "Північним потоком – 2". Зрозуміло, що Україна є в епіцентрі цієї війни. Насамперед можливо падіння тиску до нуля в транзитній системі ГТС. Там є європейські контрагенти, які цей газ мають отримувати в річному обсязі 40 млрд кубів. Але Путін може придумати будь-що, оскільки це сьогодні відбувається на "Північному потоці - 1": аварія на якійсь трасі, полетять турбіни чи ще щось.

Потрібно очікувати, що це мінімізація тиску та транзиту газу через ГТС, це військові удари по об'єктах інфраструктури, маніпуляція з атомною станцією, щоб її вивести з енергобалансу України. Це найпесимістичніший, критичний, але очікуваний варіант. Тому ще раз говорю: буде важко, напружено, можуть бути якісь серйозні локальні проблеми, але армагеддону в цій ситуації не станеться. Ми виживемо в цій ситуації, і станемо розумнішими, і ще більше будемо ненавидіти агресора, і ще швидше закінчимо цю війну разом з Європою та світом. 

— Тобто навіть якщо окупована зараз Запорізька АЕС буде знеструмлена і всі ці потоки електроенергії, які вона виробляє, як раніше повідомляла Росія, вона може направити їх до анексованого Криму.

— Вона не спрямує ці потоки до Криму. Це виключено. Нехай вони викинуть це зі своєї тупої голови, вибачте за вираз. Там досить уразлива інфраструктура, лінії електропередач: Каховка, Джанкой. У нас високоточна зброя – не буде запорізька електроенергія надходити до Криму. Забудьте.

— А чи Україна без Запорізької АЕС зможе?

— Це песимістичний тяжкий сценарій, але, ще раз повторюю, при цьому тяжкому сценарії катастрофи все одно не буде, буде просто тяжкий сценарій обмеження споживання, знижені температури у будинках, знижені температури теплоносіїв. Можливі перебої та електроенергія щогодини. Це буде тяжко, але це не буде катастрофою. У цій ситуації держава просто має подумати, як максимально допомогти своїм людям, особливо малозабезпеченим та соціально вразливим.

Я присутній на всіх штабах. Ми максимально намагаємось мерам надати насамперед методологічну фінансову підтримку, щоб вони на місцях забезпечили життєдіяльність населених пунктів. Звісно, ​​буде така енергоміграція. Тобто люди, очікуючи, що будуть проблеми з електроенергією та теплом, мігруватимуть до місць, де вони зможуть таких проблем уникнути. Це можуть бути села, де вони можуть на якійсь альтернативі – вугіллі, дровах, щепі – виживати. Хтось може дозволити собі виїхати за кордон чи переміститися до Західної України. Ось ця міграція буде однозначно, до неї також треба бути готовими.

Ігор Севрюгін,  опубліковано у виданні "Настоящее время"


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

10:02
The Insider: колишній радянський військовий і його дружина з Києва організовували в Європі диверсії
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 30 квітня
20:47
росія вдарила по Харкову та Одесі: 4 загиблих і 29 поранених (ОНОВЛЕНО)
20:38
Батька заступника керівника ОП, "регіонала" Шурму брутально вигнали з фансектора ФК "Карпати" (ВIДЕО)
20:00
У вівторок трохи дощитиме лише на південному сході України
16:39
Імітація правової держави: «Дякуємо Андрію Єрмаку!» замість реформи кримінальної юстиції
14:11
Після перевірок податкової 85% судів бізнесу з податківцями завершуються на користь підприємців
12:17
Україна призупинила захист права на свободу слова, власність та вільні вибори за конвенціями Ради Європи
10:47
Михайло Онуфер: Армія – це зріз, показник країни. Якщо в країні відбувається хаос, в армії відбувається те саме
08:01
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 29 квітня

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]