Україна та рф у всьому світі шукають боєприпаси — особливо радянського зразка; з початку повномасштабної війни ціни на них зросли у кілька разів

|
Версия для печатиВерсия для печати

З початку повномасштабної війни в Україні ціна деяких видів зброї та боєприпасів на світовому ринку піднялася у кілька разів і продовжує зростати.

Про це пише газета The Times, журналісти якої поговорили з колишнім керівником відділу маркетингу «Укрспецекспорту» (найбільшого експортера зброї в Україні) та головою Агентства оборонних закупівель України Володимиром Пікузо.

Насамперед зростання цін торкнулося зброї та боєприпасів радянського зразка, від яких сильно залежить українська армія — незважаючи на поступовий перехід до озброєнь стандарту НАТО. Пропозиція радянської зброї у світі зараз обмежена, на ринку домінують посередники та спекулянти, а її старі запаси як у Росії, так і в Україні швидко скорочуються. Хоча країни Східної Європи, які входять до НАТО, зараз намагаються відновити виробництво, їх потужностей «катастрофічно не вистачає», розповів Пікузо.

Так, реактивний снаряд для системи залпового вогню «Град» на момент початку війни коштував 900 доларів, а зараз на переговорах дилери просять за нього шість тисяч доларів (за старими домовленостями Україна поки що отримує їх за 4700 доларів). За 152-міліметровий снаряд для гаубиці Д-20 на ринку просять понад 5700 доларів, хоча на початку війни ціна становила 1200 доларів. Аналогічно зросли ціни на інші види боєприпасів.

Пікузо, пише The Times, намагається безпосередньо домовлятися з виробниками зброї в Європі, проте часто вони відмовляються запускати нові виробничі лінії, посилаючись на високу вартість та нерентабельність. Через це зброю доводиться купувати через посередників у різних регіонах світу.

Як зазначає Пікузо, часто у таких ситуаціях «корупція є союзником». Наприклад, якось його команда намагалася купити «вкрай необхідну партію боєприпасів», експорт яких було заборонено. Після отримання офіційної відмови їм зателефонували та порадили звернутися до закордонної компанії-посередника — через неї дозвіл на постачання партії в Україну було отримано.

Різке зростання цін на зброю Пікузо пояснює спекуляцією, а також тим фактом, що як Україна, так і Росія шукають ті самі снаряди по всьому світу. При цьому він визнає, що у РФ більше грошей і набагато розгалуженіша мережа агентів впливу. Він також зазначає, що багато постачальників і власників складів просто притримують запаси, бо знають: уже за кілька місяців ціна подвоїться.

У свою чергу, Україна має перевагу у вигляді допомоги західних розвідок: партнери із Заходу встановлюють неофіційні контакти в країнах, які офіційно утримуються від постачання зброї. Такі контакти тримаються в таємниці, щоби про це не дізналася Росія. Як пише The Times, хоча десятки країн заявляють про свій нейтралітет у війні, лише «п'ять чи шість» великих держав, зокрема, Об'єднані Арабські Емірати, насправді ніяк не беруть участь у збройових постачаннях — решта робить це в «сірій зоні».

При цьому в деяких випадках допомогу з боку Заходу у пошуках зброї грає навіть проти України. Пікузо розповів про випадки, коли торговці вимагали на переговорах із ним вищу ціну, пояснюючи, що у разі відмови платити продадуть зброю Великобританії, яка готова дати більше грошей. У результаті ця зброя через Велику Британію все одно опинялася в Україні, проте на це витрачалося більше часу.

Нині Захід допомагає Україні переходити на озброєння НАТО, проте сам готовий поставити лише обмежену кількість зброї — і цього не вистачає українській армії. Ті озброєння, які західні країни могли б передати Києву, потрібні їм самим. Щоб відповідати рівню поставок, який є у Росії, Україні, за оцінками одного з опитаних The Times британських військових експертів, потрібно 300 мільярдів доларів. При цьому за фактом навіть наявність цих грошей не гарантувала б результату через нестачу озброєнь.

Вгорі: виробництво 155-міліметрових снарядів для відправки в Україну на заводі США. ФОТО: Charly Triballeau / AFP / Scanpix / LETA

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]