Вчені: потяг до алкоголю виник у процесі еволюції

|
Версия для печатиВерсия для печати

 Бажання поласувати спиртним властиве далеко не тільки людям. Але як і чому воно виникло в природі - з'ясували вчені.

Про це повідомляє ВВС Україна.

На початку 2000-них у передмісті Лос-Анджелеса в штаті Каліфорнія сталися масові самогубства птахів. Причиною загибелі близько сотні кедрових омелюхів був політ у нетверезому стані.

Захмелілі птахи врізалися у вікна, стіни та огорожі - і помирали від травм.

Як з'ясували орнітологи, останньою трапезою тварин перед смертю були яскраво-червоні ягоди бразильського перця. Птахи з'їли таку кількість зброджених природним чином ягід, що вміст алкоголю в їхній печінці досяг 0,1%.

Оскільки наприкінці зими та ранньою весною свіжих ягід завжди бракує, птахам іноді трапляються перестиглі плоди, які вони пожирають із великим задоволенням, поки не сп'яніють.

Ласувати збродженими плодами та п'яніти від них схильні не лише птахи, а й багато інших тварин, які харчуються рослинами.

Чи означає це, що наші прадавні предки, які мешкали в первісних лісах, були також знайомі з ефектом алкоголю на організм?

І чи був алкоголь невіддільною частиною історії людського роду протягом усієї еволюції?

 

 

 

Кедровий омелюх

 

 

 

 

Кедровий омелюх не проти поласувати збродженими ягодами і відчути сп'яніння. Фото: MARIE READ/NATUREPL.COM

 

 

 

У 2000 році науковець із Каліфорнійського університету в Берклі Роберт Дадлі висунув гіпотезу, що тварини, які харчуються фруктами, неминуче вживають алкоголь.

"Гіпотеза п'яної мавпи" пояснювала нашу пристрасть до алкоголю тим, що первісні люди були чудово знайомі з ним в природі завдяки збродженим перестиглим плодам, якими вони із задоволенням ласували.

Стиглі фрукти починають бродити та гнити через дріжджі, які розмножуються всередині та на поверхні плодів.

Дріжджі розщеплюють цукор, в результаті чого утворюється етанол - спирт, який є основою будь-якого алкогольного напою, як-от пива чи вина.

Стиглі плоди містять приблизно 0,6% етанолу, плоди, які впали на землю, - до 0,9%, а перестиглі - цілих 4,5% спирту.

На думку Роберта Дадлі, алкоголь був неодмінною (умовою) частиною раціону приматів протягом кількох мільйонів років.

 

 

 

Яблука

 

 

 

 

В процесі гниття у фруктах утворюється спирт етанол. Фото: ALAMY

 

 

 

Запах етанолу допомагав тваринам відшукувати солодкі ласощі у великому лісі. До того ж спирт і сам по собі був джерелом енергії, а також стимулював апетит.

Вчений переконаний, що здатність нашого організму перетравлювати алкоголь є добре розвиненою саме завдяки мільйонам років практики.

Свідчення цього можна побачити в нашому генетичному коді.

Фермент алкогольної дегідрогенази, ADH4, який допомагає розщеплювати спирт у нашому організмі, в процесі еволюції став у 40 разів ефективнішим, з'ясували американські дослідники.

Цікаво, що мутація цього гену повсюдно відбулася у всіх наших предків приблизно 10 мільйонів років тому. А це - саме той час, коли наші прадавні предки почали спускатися з дерев і змогли скуштувати перестиглі плоди, які падали на землю.

Цей момент в праісторії також збігається із кардинальними змінами клімату.

В результаті них африканські ліси зникли, а на їхньому місці з'явилися прерії, в яких було набагато складніше відшукати свіжі фрукти.

 

 

 

горила

 

 

 

 

Західна рівнинна горила полюбляє вино з деревного соку. Фото: ALAMY

 

 

 

Теорія Роберта Дадлі успішно спростовує ідею про те, що люди вперше познайомилися з алкоголем досить нещодавно - приблизно 9 тисяч років тому, коли почали виробляти алкогольні напої з зерна, меду та фруктів.

Деякі інші дослідження також частково підтверджують теорію Дадлі. Вчені, наприклад, з'ясували, що дикі шимпанзе із задоволенням п'ють зброджений сік дерев - різновид вина, який виготовляють деякі західно-африканські племена.

У процесі виготовлення горщики з вином привертають увагу тварин, які мешкають поблизу.

Щоби поласувати напоєм, шимпанзе розжовують листя, а потім обмокують його у вині і вичавлюють рідину собі в рот.

У бенкеті беруть участь мавпи обох статей та будь-якого віку. Часто вони не зупиняються, поки не сп'яніють.

Науковець Кімберлі Дж. Гокінгс з Університету Оксфорд Брукс у Великій Британії спостерігала за поведінкою тварин після споживання алкоголю.

Вона помітила деякі ознаки інтоксикації: після споживання великої кількості напою одні шимпанзе лягали на землю, а інші, навпаки, були дуже збудженими.

Такий підвищений інтерес до напою є досить дивним. Самі шимпанзе не вміють здобувати сік пальмових дерев, а зброджувати його й поготів.

 

 

 

Мадагаскарська руконіжка

 

 

 

 

Мадагаскарська руконіжка п'є і не п'яніє. Фото: NICK GARBUTT

 

 

 

Але вони із задоволенням смакують ним, коли знаходять у місцевих фермерів, хоча зазвичай ці тварини є дуже перебірливими з незнайомою їжею.

Цікаво, що деякі члени популяції шимпанзе залишаються абсолютно байдужими до вина, хоча воно є доступним цілий рік.

Шимпанзе, як і люди, мають дієву форму ферменту ADH4 для метаболізму алкоголю, однак він може відрізнятися в окремих представників виду.

Це пояснюється тим, що і ми, і шимпанзе успадкували модифікований ген ферменту від загального предка.

Втім є один вид мавп, який успадкував первісну версію гену. Це - мадагаскарська руконіжка, вид приматів, що відокремився від нашого генеалогічного дерева близько 70 мільйонів років тому.

Мадагаскарська руконіжка із задоволенням ласує ферментованим пальмовим нектаром. При чому під час експериментів мавпи завжди обирали контейнер із вищим вмістом алкоголю.

 

 

 

Алкоголь

 

 

 

 

Алкоголь наявний у нашому житті в неймовірному розмаїтті форм і смаків. Фото: ALAMY

 

 

 

Цікаво, однак, що навіть після споживання досить високих доз алкоголю тварини не виявляли жодних ознак інтоксикації.

Вочевидь, це пояснюється наявністю надпродуктивного ферменту ADH4, який дозволяє організму цих тварин повністю розщеплювати алкоголь.

На відміну від мадагаскарської руконіжки, шимпанзе, як і люди, отримують інтоксикацію алкоголем, і в певних дозах він може бути небезпечним для них. Залишається незрозумілим, як вони контролюють його кількість.

Нас, однак, цілком протвережує думка про те, що ми - не єдині пияки в світі тварин.

І навіть якщо дехто з нас є переконаним непитущим, наші далекі предки, вочевидь, такими не були.

«Аргумент»


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]