Cексуальне насильство використовується російськими окупантами як зброя
Світ жахнувся від побаченого на деокупованих територіях України, зокрема Київської області, після відступу російських військ. Серед страшних злочинів відносно мирного населення, в яких звинувачують російських окупантів, називається й ґвалтування.
Зґвалтування - жорстокий спосіб ведення війни, жертви якого залишаються сам на сам зі своєю травмою, зазначає DW. Про це і про допомогу потерпілим від сексуального насильства йшлося у дискусії, організованій Фондом Генріха Белля.
Жертви сексуального насильства в Україні часто не готові подавати до правоохоронних органів заяву про злочин, каже керівниця правозахисної організації "Ла Страда - Україна" Катерина Черепаха. Разом з психологинями центру вона допомагає потерпілим жінкам, які звертаються анонімно або особисто, не витримуючи бути сам на сам з травматичним досвідом. За словами експертки, її організація нині допомагає 18 жертвам, які повідомили, що зазнали сексуального насильства з боку російських військових, які вдерлися в Україну.
Читайте також: Росія порушує майже всі закони та звичаї війни
Це - вершина айсберга, зазначила правозахисниця під час міжнародної онлайн-дискусії, проведеної німецьким фондом Генріха Белля у четвер, 23 червня. За словами Черепахи, в умовах війни в Україні чимало жертв стали біженками, залишивши окуповані Росією території. "Українки, які були зґвалтовані в окупації і згодом втекли до Польщі, якщо завагітніли, не можуть зробити там аборт. Залишається лише їхати назад в Україну", - каже вона.
Злочини, за які складно покарати
Жанетте Беме (Janette Böhme) з організації medica mondiale зазначає, що з масовими випадками сексуального насильства як способу ведення війни і терору проти мирного наслення вперше стикнулася під час війни чверть століття тому, коли до цих злочинів проти мусульманок у Боснії вдавалися серби. "Зґвалтування - це воєнні злочини, порушення міжнародного гуманітарного права.
Для нападників це спосіб зламати опір цивільного населення, утримувати контроль над людьми через пригнічення", - каже правозахисниця. Вона нарікає, що ЗМІ і політики у таких випадках багато говорять про необхідність знайти і покарати злочинців, але замало уваги приділяють жертвам. "У Боснії жінки, які зазнали зґвалтувань під час війни, і досі переживають на собі стигматизацію", - критикує Беме.
Читайте також: Воєнні злочини Росії проти дітей України
Александра Кейтер з американської організації Center for Justice and Accountability наголошує, що зґвалтування визначені Римським статутом як воєнні злочини. Але, за її словами, досі не було прецеденту, щоб хтось був засуджений у Гаазі за ці діяння. "Нам потрібні докази, щоб притягнути винних до відповідальності, - каже правозахисниця - Ми не зможемо змусити жертв говорити про злочини, якщо їм нема кому допомогти впоратися з тим, що сталося".
Потрібна довгострокова підтримка
Катерина Черепаха підтверджує це спостереження. На її переконання, свідчень про ці злочини у правоохоронних органів України могло би бути значно більше, якби було би більше психологічної і соціальної підтримки жертв. "Чимало зґвалтувань відбувалися на очах у дітей, у чужих людей.
Варто більше робити, щоби допомогти жінкам справлятися з цією травмою", - закликає представниця "Ла Страда - Україна". За її словами, разом з громадськими організаціями держава має побудувати інфраструктуру підтримки жертв насильства, зокрема психологічної. "Це довгострокова ситуація, яка потребує довогострокової допомоги", - зазначає правозахисниця.
Читайте також: Звірства російських загарбників в Україні: ґвалтування, вбивства, знущання
З нею погоджується Жанетте Беме: "Наслідки є нищівними для жертв. Потрібна довгострокова допомога, особливо після війни. 70 відсотків жертв сексуального насильства під час опитування відповіли навіть 25 років потому, що продовжують відчувати наслідки у своєму житті", - зазначає німецька правозахисниця.
Європарламент вимагає покарань за сексуальні злочини військ РФ в Україні
Європарламент ухвалив резолюцію, де засудив використання сексуального насильства як зброї на війні Росії проти України. Він закликав країни ЄС подбати про особливі потреби жінок-біженок з України. Європарламент закликав ЄС захистити українських жінок-біженок від насильства та зловживань. Про це говориться у резолюції, ухваленій під час пленарного засідання в Страсбургу ще 5 травня.
Резолюція також "засуджує використання сексуального та гендерного насильства як зброї на війні та наголошує, що це є воєнним злочином". Такі випадки повинні бути розслідувані та покарані, додається у документі. Євродепутати закликали держави ЄС створити спеціальні програми допомоги українкам, які стали жертвами насильства.
"Масові зґвалтування, сексуальне та гендерне насильство, тортури та геноцид використовуються як воєнна зброя. Ми не зупинимося, доки всі ті, хто вчинив ці злочини, не будуть притягнуті до відповідальності, але навіть і тоді глибоко зранені жертви можуть ніколи не відновитися після такої травми", - заявив автор резолюції, польський соціал-демократ Роберт Бєдронь, якого цитує пресслужба Європарламенту.
Читайте також: "Порізав обличчя і ґвалтував". Російські нелюди та їх звірства, які неможливо осягнути
Європарламент наголосив на необхідності подбати про особливі потреби жінок і дівчат, які рятуються в ЄС від війни на території України. Зокрема держави, які приймають біженок, повинні надати їм доступ до послуг, які стосуються сексуального та репродуктивного здоров'я та права. Крім того, на думку євродепутатів, у складі гуманітарної допомоги до України мають постачатися також набори з контрацептивами та іншими засобами сексуального та репродуктивного здоров'я.
У резолюції також висловлюється рішуче засудження "депортації, транспортування та переміщення українських жінок і їхніх дітей до Росії". Європарламент нагадав, що це є порушенням Женевських конвенцій і зажадав негайно повернути до України всіх її громадян, "насильницьки депортованих до Росії".
—
Євген Тейзе, опубліковано у виданні Deutsche Welle
В тему:
- Рассказ свидетеля казней жителей Бучи в оккупации: «Стреляли либо в затылок, либо в сердце»
- Рашизм – ракова пухлина для людства. Палата число «Z»
- Росія і весь світ мають мовчати, скорбіти, і спокутувати
- Почему россия это государство-террорист: страшные кадры из под Киева, откуда бежала армия путина (+18)
- «Тепер ви вірите, що це не просто війна, а геноцид?»
- Кривавий московський звір: «Сам Сатана живе в моїй сраці»
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У понеділок Україну заллє дощами, Карпати засипле мокрим снігом
- 18:04
- Геннадій Друзенко: Порада президенту
- 17:00
- сирійські повстанці захопили місто, де розміщена база ВМФ рф
- 14:08
- З лютого 2022 року Україна втратила 43 тисячі воїнів, - президент
- 12:10
- Тетяна Ніколаєнко: Жонглювання цифрами щодо неякісних мін
- 10:01
- Марина Данилюк-Ярмолаєва: для чого такий "я русскій чєловєк" у владі
- 08:00
- Ворог просунувся в Торецьку та біля п’яти сел на Донеччині
- 07:54
- Сирійські повстанці зайняли Дамаск, Асад втік
- 20:00
- У неділю мокрий сніг і вітер пануватимуть в Україні
- 18:03
- Іран евакуйовує своїх військових із Сирії
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.