Григір Тютюнник: унікальна доля. Життя на Андріївському узвозі
… Географія його життя: Полтавщина, Донбас, Харків, Київ. Син репресованого батька. Служив на Далекому Сході. Його твори, перекладені російською, періодично швидше друкували у московських виданнях. А ще здобували визнання за межами СРСР. Проте часто його – через принциповість - переслідувало безгрошів’я ... Трохи не дійшов до свого 50-ліття. Вирішив обірвати життя у власній квартирі, залишивши на прощання: «домучуйте інших».
Він українською почав принципово говорити і писати, коли йому вже було за 30. Засуджував низькопробне графоманство в УРСР виключно з причини, що воно нівелювало українську літературу як таку, коли на п'єдестал зносилася «вєлікая і могучая». У період брежнєвщини без замилування дивився у телевізор, бо ним формували покірний радянський соціум.
На цю тему: Роль Медведчука: Юрий Литвин и Василий Стус имели одного адвоката и погибли в одном лагере
Він був талановитим, не зручним, не прогинався – і від того зайве міг пити. За власним бажання розпрощався з життям – якщо без контексту розглядати єдиний день смерті. Трохи не дійшов до свого 50-ліття. Вирішив обірвати життя у власній квартирі, залишивши на прощання: «домучуйте інших».
Опісля через 9 років за двотомник творів йому - найкращому українському новелісту другої половини ХХ століття - посмертно присвоїли найвищу тоді ще в уже розбурханій прагненням незалежності та самостійності УРСР мистецьку Шевченківську премію.
Географія його життя: Полтавщина, Донбас, Харків, Київ. Син репресованого батька. Служив на Далекому Сході. Його твори, перекладені російською, періодично швидше друкували у московських виданнях. А ще здобували визнання за межами СРСР. Проте часто його – через принциповість - переслідувало безгрошів’я.
Його немає вже 41 рік! А 5 грудня цьогоріч Григорові Тютюннику виповнилося б 90. І це привід згадати Письменника й епоху.
Андріївський узвіз
Перша київська адреса Григора Тютюнника - Андріївський узвіз, 34 - розкішний будинок 1901 року купця Слинко у стилі північного раціонального модерну з орнаментальними мотивами на балконних балюстрадах, макаронами над порталами головних входів. Він став житлом у 1960-х і для письменників, працівників видавництв та редакцій. Тепер на будівлі, яку багато хто ідентифікує за ресторацією зі знаковою назвою про усім відомих Голохвостова і Проню Прокопіну «За двома зайцями», зовсім напроти Андріївської церкви - барельєф з красивим профілем і констатацією «Тут у 1963-1967 роках жив і працював видатний український письменник Григір Тютюнник».
Сім’ї виділили крихітну кімнатку на 2-у поверсі. Своє помешкання Григір іронічно називав навіть норою. Хоча вигляд з вікна відкривався пречудовий, до Дніпра. І це надихало. Герой його повісті-роздуму «День мій суботній», в якій є багато автобіографічних моментів, прокидається в обійсті, у вікна якого, здається, золото тече з хрестів Андріївської церкви.
Підвіконня, на якому писав Григір Тютюнник (Книга Дмитра Шльонського «Долі Андріївського узвозу»).
Одна з найвідоміших звивиста коротка вулиця Києва – вимощена бруківкою, мабуть, ще за руських князів – майже від Софіївського собору до «улюбленого, брудненького, але найдемократичнішого в цілому місті» Подолу тепер інша, аніж понад півстоліття тому, коли Григір Тютюнник з великого вікна свого тимчасового житла бачив спроектовану італійського походження архітектором Растреллі однокупельну церкву з вежами навкруг.
В інтерв'ю 2006 року дружина письменника, учителька української літератури однієї зі столичних шкіл Людмила Василівна, з якою познайомилися і побралися ще студентами Харківського університету, розповідала про Андріївський узвіз так: «Ми там прожили декілька місяців. (Зрозуміло, жінці з малою дитиною було зручніше у селі у мами. – Авт.).
Там була тільки кімнатка, навіть кухні не мали. І стола не було. Григір писав на широкому старовинному підвіконні біля єдиного вікна, яке виходило на Андріївську церкву. На цьому підвіконні написані «Дивак», «Крайнебо», «Вуточка». (…) Це була службова квартира, в якій до нас теж жив письменник, Міняйло, здається».
«Крестьянка» з першою надрукованою новелою Григора Тютюнника у Музеї однієї вулиці.
Унизу на Андріївському узвозі, у Музеї одної вулиці, окрема вітрина присвячена Григорові Тютюннику. Виставлено журнал «Крестьянка» 1961 року, в якому надруковано російською першу новелу ще студента, який вступив на навчання після чотирьох років служби на флоті, - «В сумерки», про матір і сина. Підпис: Григорій Тютюнник-Ташанський.
То був час, коли два сини з різницею у віці у понад десятиліття одного репресованого батька, але різних матерів, дивним чином мали однакові імена в офіційних документах, і зійшлися на літературній ниві. А трохи згодом – щоби розрізняти - молодший стане Григором.
На цю тему: Як загинув Василь Стус
Хлопчиною Григір Тютюнник поневірявся з матір'ю по чужих людях у селі Шилівка на Полтавщині опісля того, як снаряд у війну влучив у їхню власну. У Києві сім'я письменника, з двома синами, теж постійно відчувала гостроту квартирного питання, бо наступне житло – двокімнатна квартира на Раєвського, у районі Будинку меблів на околиці Печерська, була невеличкою.
Григір Тютюнник на Андріївському узвозі, 34 жив у службовій квартирі на другому поверсі (Фото Валентини Самченко).
Утім жив і працював письменник у столиці майже 17 років у центральній частині, що давало додаткову змогу відчувати до болю діаметральну разючість радянського життя людей у сільській місцевості України та пристосуванство і ницість багатьох мешканців у великому красивому місті з багатою історією.
Далі буде.
—
Валентина Самченко, , опубліковано у виданні Україна молода
На цю тему:
- Эту дату не отмечает власть: День украинского политзаключенного
- Розстріляні у Сандармоху українці і вихідці з України (СПИСОК)
- Некролог про Надію Суровцову опублікували за 57 років до її смерті
- Одна пуля в две головы. 75 лет назад коммунистами расстреляна элита украинской нации
- Писатель-фронтовик Некрасов никогда не каялся
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 12:16
- Це також "план внутрішньої стійкості" Зеленського: СБУшники купили два люксові мінівени майже по 3 мільйона
- 11:00
- Бутусов розповів, як влада залишила ЗСУ без мінометних мін: це афера на 25 мільярдів гривень (ВІДЕО)
- 10:32
- У Харкові затримано клірика упц мп - агента спецслужб рф (ФОТО)
- 09:02
- Росіяни на човнах форсували Оскіл і висадили десант південніше Новомлинська
- 08:43
- У Калузі дрони вразили НПЗ і завод "Тайфун", атакований Курськ
- 08:07
- Ворог окупував Катеринівку та Юріївку під Кураховим
- 20:00
- У понеділок опади лише на заході України
- 18:03
- Бутусов розповів, як Єрмак у "війні за гроші" шкодить ЗСУ
- 14:10
- росія в обхід санкцій вивозить через Вірменію золото на мільярди доларів
- 12:06
- План стійкості після 1000 днів війни: чому це небезпечна брехня
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.