Як реагує світ на використанням спорту російським фюрером в цілях агресії?

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 Коли росіяни за сприяння білорусів розпочали повномасштабне вторгнення в Україну, їхніх спортсменів відсторонили від участі в міжнародних турнірах. Проте, незважаючи на те, що війна досі триває, на початку 2023 року РФ і РБ стали повертати у світовий спорт.

У виданні  Ukraїner  розбирались, які заборони для росіян і білорусів діють, чому спорт не може бути поза політикою та чому необхідно продовжувати бойкот окупантів у всіх можливих сферах.

У січні 2023 року Міжнародний олімпійський комітет (МОК) рекомендував допустити до майбутньої Олімпіади в Парижі російських і білоруських спортсменів, які не підтримують війну. Також росіянам і білорусам дозволили брати участь у турнірі Вімблдон, найстарішому змаганні з великого тенісу. Проти такого рішення виступили Україна, Польща, Латвія, Литва, Естонія, Норвегія та Данія. Українці провели акції за кордоном та записали звернення, нагадавши про злочини РФ і РБ, закликавши відсторонити представників цих країн від спортивних змагань, поки триває війна.

Читайте також:  Шість росіян у МОК підтримують війну проти України, організація це ігнорує

Спорт як спосіб просування пропаганди РФ

Росія активно використовує спорт як спосіб просувати свою загарбницьку політику. Російські спортсмени відкрито підтримують війну проти України: беруть участь у пропагандистських заходах, виголошують промови, виправдовуючи збройну агресію РФ, і навіть отримують військові звання. Як бачимо, для Росії спорт таки має стосунок до війни.

Гітлер та його поплічники під час відкриття Олімпійських ігор у Берліні. Фото з архівів.

Гітлер та його поплічники під час відкриття Олімпійських ігор у Берліні. Фото з архівів.

Чемпіон літньої Олімпіади, яка відбулася 2021 року, російський гімнаст Микита Нагорний має військове звання й очолює дитячо-юнацьку організацію «Юнармія», котра підпорядковується Міноборони РФ. Бронзовий призер зимових Олімпійських ігор у Пекіні 2022 року біатлоніст Едуард Латипов належить до Центрального спортивного клубу армії Росії. Навесні 2022 року міністр оборони РФ Сергій Шойгу надав йому звання лейтенанта та нагородив орденом 2-го ступеня «За заслуги перед Батьківщиною». Ще одні російські спортсмени-військові — лижники Олександр Большунов і Денис Спецов. У 2022 році вони стали капітанами Росгвардії.

Учасники Олімпіади лижник Олександр Большунов, гімнастки Діна й Аріна Аверіни, Вікторія Листунова виступали на мітингу на московському стадіоні «Лужники» у березні 2022 року з нагоди повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Ведучим заходу став Дмитро Губернієв, який кілька десятиліть працював коментатором Олімпійських ігор.

Російські спортсмени на мітингу на московському стадіоні «Лужники» у березні 2022 року з нагоди повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Скріншот з відео.

Російські спортсмени на мітингу на московському стадіоні «Лужники» у березні 2022 року з нагоди повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Скріншот з відео.

Дворазова олімпійська чемпіонка та представниця МОК від РФ Олена Ісінбаєва у 2015 році отримала чергове армійське звання від Сергія Шойгу. У 2016-му вона долучилася до пропагандистської зарядки для російських військових у Сирії. Того ж року генсек ООН Пан Гі Мун звинуватив режим Асада й РФ у бомбардуваннях житлових будинків у сирійському місті Алеппо.

Дворазова олімпійська чемпіонка Ісінбаєва отримує чергове військове звання від Міністра оборони РФ Шойгу. Фото: Ukrinform.

Дворазова олімпійська чемпіонка Ісінбаєва отримує чергове військове звання від Міністра оборони РФ Шойгу. Фото: Ukrinform.

Війну проти України також підтримали спортивний гімнаст Іван Куляк, шахіст Роман Широков, учасники Олімпіади лижник Олександр Легков, плавець Євген Рилов, фігуристи Володимир Морозов, Микита Кацалапов, Вікторія Сініцина, гімнастка Владислава Уразова.

РФ залучає до пропагандистських заходів навіть неповнолітніх спортсменів. Так, серед вихованців спортивних шкіл Центрального спортивного клубу армії організували акцію малюнків «Zа Побєду!», спрямовану на підтримку росіян, які воюють проти України. Відео з ілюстраціями представили під час святкування Дня захисту дітей у 2022 році.

Росіяни не тільки беруть участь у змаганнях, але й очолюють спортивні інституції. Так, 13 травня 2022 року, коли війська РФ знищували Маріуполь, президентом Міжнародної асоціації аматорського боксу знову обрали росіянина Умара Кремльова. Міжнародну організацію шахістів (ФІДЕ) із 2018 року та донині очолює росіянин Аркадій Дворкович. Російського шахіста Сергія Карякіна, який звинуватив у війні Україну, відсторонили від участі в турнірах під егідою ФІДЕ лише на пів року. До речі, спортсмен родом із Сімферополя та раніше виступав на змаганнях за Україну. Утім 2009 року наказом тодішнього президента Росії Дмитра Медвєдєва отримав російський паспорт, став підтримувати режим РФ, зокрема окупацію Криму. Щодо шахіста Сергія Шипова, який теж вітав війну проти України, Комітет етики ФІДЕ не застосував жодних санкцій.

Читайте також: Російські Z-спортсмени, досі не покарані за підтримку війни, навіть в Україні

Росія не тільки використовує своїх спортсменів для просування імперської політики, але й переманює українських. Так, чемпіон літньої Олімпіади 2008 року Артур Айвазян та чемпіонка Європи 2012 року з метання списа Віра Ребрик отримали паспорти РФ після окупації Криму. Проте у 2016 році не потрапили на Ігри в Ріо-де-Жанейро (Бразилія). Артур Айвазян не відбув трирічного карантину через зміну громадянства. Віру Ребрик разом з усією російською легкоатлетичною збірною відсторонили від змагань унаслідок допінгового скандалу.

Допінг

Заборонені речовини чи методи, які можуть покращити результат спортсменів: прибрати відчуття втоми, підвищити працездатність.

Переможець і призер кубка світу зі спортивної гімнастики та багаторазовий чемпіон України Микола Куксенков у 2012 році на Олімпійських іграх у Лондоні посів четверте місце у фіналі командних змагань і багатоборстві. Того ж року відмовився від українського громадянства, отримав російське та став представляти збірну РФ.

Росія зазіхала на спорт України й більш глобально. У 2013 році в офісі «Газпрому» презентували проєкт «Об’єднаного чемпіонату Росії та України з футболу». У ньому мали брати участь по дев’ять клубів від кожної країни. «Газпром» планував спонсорувати захід і обіцяв учасникам грошові винагороди більші за ті, які пропонує Ліга чемпіонів. Призовий фонд змагань мав становити $800 млн.

Усі спортсмени, які виступають на пропагандистських заходах, пишуть у соцмережах пости на підтримку вторгнення чи замовчують злочини окупантів, роблять свій унесок у те, щоб війна та вбивства українців тривали. Їх не має бути в спортивній спільноті, інакше це означатиме, що вона толерує таку позицію.

Росія убиває українських спортсменів

Поки спортсмени з РФ підтримують війну, українські захищають Батьківщину зі зброєю в руках і гинуть від російських обстрілів. Міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт наголосив, що станом на 1 квітня 2023 року росіяни зруйнували 263 спортивні об’єкти України та вбили 262 спортсменів. Ці видатні українці могли б і надалі виступати на змаганнях, виховувати нові покоління спортсменів і розвивати свої види спорту. Їхня загибель — це значний удар не тільки по українській спортивній галузі, але й по світовій.

Читайте також: Коли Міжнародний олімпійський комітет насправді загубив честь і чесність?

Фехтувальники у повністю зруйнованій залі Уніфехт. Фото: Микола Синельников.

Фехтувальники у повністю зруйнованій залі Уніфехт. Фото: Микола Синельников.

У Маріуполі внаслідок російських обстрілів навесні 2022 року загинули тренер з боксу Роман Захаров та тренер із футболу Віктор Ткачук.

У березні 2022 року в тоді ще окупованому Мотижині поруч із Києвом російські війська викрали футболіста Олександра Сухенка, його тата й тренера Ігоря та маму, старосту села Ольгу. Їх вивезли в ліс і розстріляли, а тіла виявили під час ексгумації після деокупації Київсього Полісся. Коли почалося повномасштабне вторгнення, Олександр Сухенко залишився в рідному Мотижині, допомагав евакуюватись односельцям, розвозив гуманітарну допомогу.

Ракетний удар по багатоповерхівці в Дніпрі 14 січня 2023 року забрав життя заслуженого тренера України з боксу Михайла Кореновського. У нього залишилися дружина та діти, які тоді були на прогулянці. Під час того ж ракетного удару також загинули 15-річна танцівниця Марія Лебідь і тренерка, суддя зі спортивної акробатики, майстер спорту зі стрибків на акробатичній доріжці Анастасія Ігнатенко.

Рештки квартири Михайла Кореновського. Фото: Юрій Стефаняк.

Рештки квартири Михайла Кореновського. Фото: Юрій Стефаняк.

Серед українських спортсменів багато й тих, хто віддав життя на фронті. У боях на «Азовсталі» в Маріуполі загинули борець греко-римського стилю Михайло Попов, паверліфтер Юрій Лучечко та чемпіон світу з тайського боксу Олексій Янін. Під час теракту в окупованій Оленівці в ніч на 29 липня 2022 року росіяни вбили військовополонених джитсера Олександра Бабенка та боксера Станіслава Артеменка.

Джиу-джитсу

Японське бойове мистецтво, яке полягає у веденні ближнього бою з одним або кількома суперниками зі зброєю чи без неї.

У вересні 2022 року, під час ексгумації братських могил у щойно звільненому Ізюмі, знайшли тіло людини із синьо-жовтим браслетом на руці. Загиблим виявився Сергій Сова, український військовий і майстер спорту з боксу. Під час окупації Ізюма росіяни закатували чоловіка разом з іншими захисниками України.

Браслети на руці Сергія Сови після ексгумації. Фото з відкритих джерел.

Браслети на руці Сергія Сови після ексгумації. Фото з відкритих джерел.

Захищаючи країну від російських загарбників, загинули й альпініст Микола Тимошенко, стрибун у висоту Роман Поліщук, волейболіст В’ячеслав Шахов, фігурист Дмитро Шарпар і кікбоксер Віталій Стиба.

Росіяни вбивають не тільки українських спортсменів. У липні 2022 року, захищаючи Донеччину, загинув Томаш Валентек — польський доброволець, боєць Інтернаціонального легіону тероборони. Він потрапив під ворожий артобстріл під час евакуації полеглого побратима. У цивільному житті Томаш Валентек був дитячим фельдшером і бійцем ММА (змішаних єдиноборств). Його наречена Марта розповіла, що після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну чоловік одразу став добровольцем, щоб допомогти українцям вибороти свободу.

Скасування обмежень проти російських і білоруських спортсменів

Наприкінці лютого 2022 року росіян і білорусів відсторонили від міжнародних спортивних змагань. Без скандалів теж не обійшлося. Попри офіційні заяви, деякі організації лише формально забороняли спортсменам з Росії та Білорусі ставати учасниками різних подій (наприклад, тенісні асоціації заборонили лише командні виступи, а окремі спортсмени могли брати участь у турнірах). Уже у 2023-му президент МОК Томас Бах виступив проти заборони росіянам і білорусам брати участь в Олімпійських іграх 2024 року в Парижі. За його словами, усунення спортсменів від змагань через їхній паспорт «не відповідає цінностям і місії Олімпійської хартії». Томас Бах припустив, що росіяни та білоруси могли б брати участь в Олімпійських іграх під нейтральним стягом, а не під державними. Він додав, що місія МОК — об’єднати спортсменів з усього світу.

У заяві Міжнародного олімпійського комітету йдеться про те, що на бажання допустити РФ і РБ до змагань вплинули кілька чинників, зокрема лист від спецдоповідачів Організації об’єднаних націй (ООН) у галузі культурних прав та сучасних форм расизму. Його автори стурбовані забороною брати участь в Олімпіаді росіянам і білорусам. Також МОК апелює до дискусії під час 77-ї Генасамблеї ООН у 2022 році, де обговорювали мирну й об’єднувальну місію світового спорту. Міжнародний олімпійський комітет нагадав, як до літньої Олімпіади 1992 року в Барселоні (Іспанія) допустили незалежних спортсменів із Югославії (теперішні Боснія та Герцеговина, Північна Македонія, Сербія, Словенія, Хорватія, Чорногорія та Косово), яка тоді перебувала під санкціями ООН за війну через бажання держав отримати незалежність.

Така позиція голови МОК видається навіть закономірною, якщо зважати на його «дружбу» з Путіним. Ще влітку 2016 року німецький журнал Bild опублікував статтю про Томаса Баха під назвою «Пудель Путіна», та спільне фото президента РФ і голови МОК. У матеріалі зауважили, що навіть після підтвердження масового вживання допінгу російськими спортсменами у 2015 році Томас Бах продовжив підтримувати Росію й мав позитивний досвід співпраці з Путіним.

Очільник МОК Томас Бах з воєним злочинцем Путіним.

Дружба дружбою, але скасування обмежень проти росіян і білорусів легалізує їхні воєнні злочини проти України. Кожен такий крок створює ілюзію, ніби війна вже закінчилася, проте це не так. Росіяни та білоруси продовжують убивати та катувати українців і руйнувати міста. Саме тому жодні поступки щодо РФ і РБ неприпустимі.

Читайте також: Томас Бах йде по старих граблях: МОК вже вибачався, але лише після розгрому фашизму…

У січні 2023 року українська сторона відреагувала на намір дозволити росіянам і білорусам брати участь у змаганнях. Голова Міністерства закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що «МОК готовий розтоптати могили безневинних українців, убитих загарбниками». Міністр оборони Олексій Резніков наголосив, що росіяни заплямовані кров’ю українських громадян і не можуть брати участі в Олімпіаді під жодним прапором.

Президент України Володимир Зеленський вказав, що не може бути нейтральності під час війни, й про участь РФ у змаганнях можна говорити тільки після її припинення. Також він висловив розчарування заявою Томаса Баха та повідомив про започаткування «марафону чесності» для очищення міжнародних олімпійських установ від спроб пропустити росіян у міжнародний спорт. Президент нагадав, що тиранічні країни використовують спорт для пропагування своїх ідеологій. Він зауважив, що українські спортсмени захищають Батьківщину від РФ, а також гинуть від ворожих обстрілів, і запросив Томаса Баха відвідати Бахмут.

У квітні 2023 року українське Міністерство молоді та спорту офіційно заборонило українцям брати участь у змаганнях, на яких є представники Росії та Білорусі. У разі невиконання цієї умови учасників українських делегацій мають повернути додому. Також Мінмолодьспорту наголошує, що спеціальні комісії розглядатимуть випадки порушення наказу і можуть позбавити спортивні федерації, які не дотримуватимуться заборони, статусу національних.

Проте хвиля дозволів росіянам повернутись у великий спорт тільки зросла після заяви Томаса Баха. Наприкінці березня 2023 року організатор турніру Вімблдон — Всеанглійський клуб лаун-тенісу та крокету (AELTC) — дозволив російським і білоруським спортсменам брати участь у змаганнях 2023 року в нейтральному статусі. Згідно із заявою, до турніру не допустять тих, кого фінансує влада Росії чи Білорусі або хто отримує спонсорські виплати від державних компаній. Крім того, спортсмени не мають підтримувати війну проти України.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав рішення аморальним і заявив, що AELTC іде назустріч двом співучасникам злочину. Він закликав уряд Великої Британії відмовити у візах російським і білоруським тенісистам.

У квітні 2023 року Міжнародна федерація дзюдо (IJF) також допустила РФ і РБ до змагань. Росіяни та білоруси братимуть участь у спортивних подіях під нейтральним прапором. Крім того, незалежна комісія перевірятиме, чи не поширювали вони пропаганду про війну проти України.

Читайте також: Чи стане Олімпіада 2024 у Парижі рекламою фашиствької Росії?

У Міжнародній федерації заявили, що популяризують дзюдо як засіб дотримання прав людини та підтримки єдності, дружби та миру, а також виступають за можливість бути спортсменами незалежно від етнічного походження, релігії чи статі. Також у відомстві назвали спорт головним мостом для діалогу та примирення. До слова, Путін був почесним президентом IJF з 2008 до 2022 року, поки його не відсторонили.

У травні 2023 року Європейський союз дзюдо підтримав рішення Міжнародної федерації повернути РФ і РБ до турнірів. Він погодив участь росіян і білорусів у відбіркових змаганнях до Олімпіади-2024, які відбудуться в місті Доха (Катар). У Європейському союзі дзюдо зазначили, що російських і білоруських спортсменів допустять, якщо вони не підтримали публічно війну та не є військовими. Вони змагатимуться під нейтральним прапором.

Таке рішення привітав очільник Федерації дзюдо РФ Сергій Соловейчик. Він заявив, що головним завданням для його відомства було потрапити на Олімпіаду й надалі росіяни планують брати участь у більшій кількості змагань.

Національний олімпійський комітет (НОК) України повідомив, що IJF порушила домовленості та допустила до змагань дзюдоїстів, які служать в армії РФ. Це суперечить заявам МОК про те, що нейтральними можуть бути тільки ті спортсмени, які не належать до силових структур.

Федерація дзюдо України відкликала заявки на Чемпіонат світу в Досі (Катар) і поінформувала IJF про порушення умов нейтральності спортсменів з РФ. Національний олімпійський комітет надіслав до МОК список російських дзюдоїстів-військових. У НОК назвали допуск таких спортсменів до змагань безпрецендентним нехтуванням Олімпійської хартії.

Гендиректор IJF Влад Марінеску заявив, що допущені до змагань спортсмени з РФ і РБ не поширюють пропагандистських висловлювань. Також він висловив жаль через протест українців.

Путін і дзюдоїсти.

Путін і дзюдоїсти.

Протести проти допуску РФ і РБ до спортивних змагань

Молодіжна рада при МЗС запустила кампанію #BoycottRussianSport за участі понад 25 світових спільнот. Її мета — не допустити росіян і білорусів до олімпійських змагань у Парижі у 2024 році. Станом на 28 березня 2023 року організація надіслала до МОК 16 листів, а також зняла відеозвернення з Італії, Румунії, Німеччини, Нідерландів, Великої Британії, Іспанії, Австрії, Бельгії, Франції, Канади, Польщі, США, Швейцарії, Швеції, Чехії, Молдови та України. У ньому нагадали про те, що окупанти вбивають українських спортсменів і руйнують спортивні об’єкти, а російські атлети підтримують війну. Члени Молодіжної ради закликали відсторонити РФ і РБ від спортивних змагань.

У Брюсселі 29 березня 2023 року українці провели акцію проти допуску росіян і білорусів до Олімпіади. Вони вийшли під будівлю представництва Європейських олімпійських комітетів в ЄС і принесли спортивні речі, облиті червоною фарбою. Учасники мітингу мали на меті нагадати: кров українців є також і на руках російських спортсменів. Організаторка акції Марта Барандій заявила, що вони хотіли донести МОК позицію українців, чиї близькі воюють або постраждали через вторгнення РФ і РБ. Делегати представництва Європейських олімпійських комітетів у ЄС запросили мітингувальників до офісу. Учасники акції закликали дипломатів не допускати росіян і білорусів на Олімпіаду.

Читайте також: Україна прагне вплинути на рішення МОК по допуску путінських спортсменів через великі міжнародні компанії  

Закривавлені спортивні атрибути як нагадування про загиблих українців. Фото: 24 Канал.

Закривавлені спортивні атрибути як нагадування про загиблих українців. Фото: 24 Канал.

Водночас у березні 2023 року в Китаї організатори Кубка світу з фехтування на шпагах перешкоджали протесту українських шпажисток через наміри допустити РФ і РБ до змагань. Українки розгорнули банер, у якому зазначили кількість загиблих спортсменів за час повномасштабної війни. Також вони наклеїли на маски наліпки про те, що не згодні з рішенням повернути Росію та Білорусь у турніри. Учасниця української збірної Влада Харькова розповіла, що організатори Кубка світу змусили шпажисток забрати банер і відклеїти наліпки.

Влада Харькова. Фото: Суспільне.

Влада Харькова. Фото: Суспільне.

За бойкот росіян і білорусів у світовому спорті бореться не тільки Україна. Польща, Литва, Латвія й Естонія виступили проти участі росіян і білорусів в Олімпіаді, зокрема під нейтральним прапором. Голова латвійського МЗС Едгар Рінкевич заявив, що РФ використовує спорт для просування своєї політики й МОК не має бути співучасником «пропагандистських зусиль».

Ще однією державою, що виступила проти припинення обмежень щодо спортсменів з РФ і РБ, стала Данія. У березні 2023 року Федерація фехтування країни скасувала міжнародні змагання через допуск російських і білоруських спортсменів до міжнародних змагань. Її голова Ян Сильвест Єнсен спрогнозував хаос і на інших турнірах, адже фехтувальники можуть відмовитися змагатися з росіянами та білорусами.

У квітні 2023 року Федерація фехтування Норвегії вирішила бойкотувати змагання за участі росіян і білорусів. В організації пояснили, що висловлюють співчуття Україні та прагнуть миру. Також Норвегія спільно зі Швецією та Фінляндією планує організувати власний турнір із фехтування.

Французька правозахисна організація Pour L`Ukraine, створена, щоб привернути увагу європейських урядів до війни, опублікувала заяву, у якій назвала неприйнятним повернення РФ у світовий спорт на тлі її злочинів проти України. До того ж участь росіян у змаганнях суперечить Олімпійській хартії, яка закликає до «поваги до універсальних фундаментальних етичних принципів» і хоче «сприяти мирному суспільству, стурбованому збереженням людської гідності». Автори звернення закликали МОК і всі спортивні федерації не допускати до змагань росіян і білорусів, поки вони не виведуть війська з України.

Спорт не може бути поза політикою. РФ і РБ використовують його для пропаганди своїх тоталітарних режимів, а російські спортсмени підтримують війну проти України в той час, як українські гинуть від ворожих обстрілів цивільних об’єктів і на полі бою. Саме тому необхідно бойкотувати Росію та Білорусь у всіх сферах, і спорт — не виняток. Необхідно й надалі тиснути на світову спільноту, адже це дає результат: усе більше й більше країн і організацій застосовують обмеження проти росіян і білорусів у різних галузях через війну проти України.

Фото:

Марина Кулініч,  опубліковано у виданні Ukraїner


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]