Меморіал у Бабиному Яру: влада активно сприяє російському проєкту який несе розкол та загрозу
Скандал довкола відкриття меморіального комплексу в Бабиному Яру продовжує набирати обертів. Ще у 2016 році культурна та наукова спільнота висловила невдоволення політикою уряду стосовно дозволу заснувати Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» (МЦГБЯ) російськими бізнесменами, наближеними до Владміріа Путіна.
Зокрема це Михайло Фрідман, Павло Фукс та Герман Хан, зазначаєвидання ТИЖДЕНЬ. Крім них фінансують зведення артоб’єктів Володимир Кличко, Святослав Вакарчук та Віктор Пінчук. На думку противніків цього проєкту, передача контролю над втіленням меморіаду в руки іноземних( особливо причетних до Росії) інвесторів нівелює значення цього меморіалу в українському контексті.
Читайте також: Святослав Вакарчук підтримав скандальних росіян в паплюженні Бабиного Яру
Втім попри численні заперечення з боку української громадськості, влада продовжує сприяти інціативі МЦГБЯ. З останнього прес-релізу цього Центру зрозуміло, що змінювати партнерів та підхід до осмислення меморіалу не будуть, а російський капітал їх цілком влаштовує. Прем’єр-міністр України та голова Офісу президента своїми діями укріплюють невдоволення громадськості щодо співпраці з проєктом, фнінасованим російським капіталом. До офіційної церемонії відкриття, запланованої на 6 жовтня цього року, Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» має представити ще два нових об’єкти на території урочища – «Кришталеву стіну плачу» та «Курган пам'яті» за авторства сербської художниці Марини Абрамович. У релізі МЦГБЯ широко цитують прем’єра і голову ОП, однак жодним чином не згадують про альтернативний проєкт, де головна роль відпводиться українській державі, а не приватним російським інвесторам.
Читайте також: Частный мемориал в Бабьем Яру. Хроники скандала
Проти лобістів російького проєкту вже неодноразово висловлювалися представники український інтелектуальних кіл. 15 чернвя офіційно висловились з цього приводу Український Католицький Університет із закликом припинити неприпустиму співпрацю, також минулоріч колективну позицію озвучили українська культурна та наукова спільноти,. На сайті електронних петицій Київської міської ради збирають підписи щодо перенесення проєкту в державну площину, аби не віддавати формування української національної пам’яті у російські приватні руки. Рух опору капітуляції (об'єднання громадських організацій, активістів, науковців, що працюють над збереженням євроатлантичного курсу України) опублікували звернення на своїй фейсбук-сторінці, в якому порівнюють невтручання української влади у роботу російських підприємців над пам’яткою історичного значення з толеруванням внутрішньої гібридної війни в Україні. У вересні минулого року опублікували звернення українських євреїв, яке підписали більш ніж 160 представників громади.
Читайте також: Навіщо Путіну Бабин Яр?
Звернення Українського католицького університету щодо ситуації довкола меморіялізації Бабиного Яру
Щось дуже трагічне твориться довкола цього символу Голокосту та інших нацистських злочинів. Був час у радянській історії Бабиного Яру, коли його покинутих і недоглянутих могил влада намагалася не бачити. Сьогодні, коли вже повним ходом іде меморіялізація цього стражденного місця за фактично російським сценарієм, схваленим Меморіяльним центром Голокосту «Бабин Яр» (далі – МЦГБЯ), на зміну оптичному прийшло акустичне диво: остережних голосів влада не чує. Один за одним в українських медіях з’являються колективні апеляції не допустити реалізації цього проєкту (як, для прикладу, оця з найраніших), проте блиск великих грошей робить своє, і влада залишається глухою.
Така ситуація видається нам украй нездоровою, а тому спільнота Українського католицького університету хотіла б почути від керівництва держави і голови Київської міської ради причини того, чому численні остережні голоси суспільства залишаються проігнорованими.
Нас турбує не сам факт виділення грошей на будівництво меморіялу московськими бізнесменами єврейського походження Міхаілом Фрідманом, Павлом Фуксом і Германом Ханом. Ми шануємо їхню національну і родинну пам’ять і визнаємо їхнє право долучитися до увічнення пам’яті про жертви Бабиного Яру фінансово. Турбує нас натомість той факт, що справу меморіялізації цього пам’ятного місця державного значення фактично віддано в приватні руки, а контроль з боку держави зведено до мінімуму. В жодній іншій країні це було б немислимим. Професор єврейської історії Північно-Західного університету у США Йоханен Петровський-Штерн слушно зауважив, що передача російському проєктові в багатолітню оренду всієї території Бабиного Яру може стати новим «Севастополем», з якого розпочнеться культурна окупація Києва, як 2014 року із Севастополя розпочалась військова окупація Криму. Не можна не погодитись і з думкою англійського історика Віллема Блекера, що в контексті військової агресії Росії Бабин Яр слід розглядати, у певному сенсі, як питання національної безпеки.
Читайте також: Бабий Яр хотят сделать плевком нам в лицо
Спільнота УКУ розглядає нинішню ситуацію як загрозливу ще й тому, що українську Концепцію комплексної меморіялізації Бабиного Яру, створену на початку 2019 року Робочою групою (18 вчених) Інституту історії України НАНУ під керівництвом професора Геннадія Боряка на виконання урядового замовлення, було з незрозумілих причин відсторонено. Натомість справу меморіялізації віддано в приватні руки, зокрема громадян Російської Федерації, які фінансують проєкт, а відтак і визначають його ідеологічне спрямування. Тому ми вважаємо ігнорування владою потенційної загрози цілковито недопустимим і переконані, що Українська держава має перебрати контроль за концепцією меморіялізації та її втіленням, розділивши цю відповідальність із українським громадянським суспільством. Потрібен саме подвійний контроль, оскільки своїми дотеперішніми діями й ігноруванням слушних пересторог влада суттєво підірвала довіру до себе. І що впертіше й демонстративніше державні керівники й Наглядова рада проєкту ігнорують ці перестороги, то більше підживлюють їх.
Викликає багато питань і скандальна «творча» концепція проєкту авторства російського кінорежисера Іллі Хржановського, яку колишній головний історик МЦГБЯ Карел Беркгофф назвав «Голокост-Діснеєм». У тих елементах проєкту, які були оприлюднені, ми не відчуваємо духовної глибини юдейської релігійної традиції, з якої виросла традиція християнська. У мистецькому оздобленні планованого меморіялу ми натомість бачимо крикливе прагнення зімітувати людський біль, але, на жаль, не бачимо пошани до нього. Бо людський біль завжди інтимний – щоб зрозуміти це, досить глянути в очі страждальця.
Не можна логічно пояснити і той факт, що «меморіяльну синагогу» як частину проєкту збудовано на території православного цвинтаря – і знову з упертим ігноруванням протестів громадськості. Конфліктогенність такого рішення очевидна – у всіх нас у пам’яті протести єврейської громади, коли на місцях єврейських поховань чи бодай у місцях, які з ними межують, з’являються меморіальні хрести. І всім зрозуміло, що навіть найменший конфлікт у такому чутливому місці, як Бабин Яр, стане знахідкою для російської пропаганди в її інформаційній війні проти України. Не допустити цього – обов’язок чинної української влади. Тому ми повністю підтримуємо твердження Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій, вміщене у її зверненні від 5 квітня 2021 року, що «реалізовуючи подібні проєкти, слід враховувати не лише високі світові стандарти науковості, а й релігійні почуття та традиції тих конфесій, вірні яких покояться на даній території».
Читайте також: Бабий Яр: "Сзади стоят Путин и Сурков". Кто финансирует мемориал в урочище
В тему:
- Україна, а не РФ має бути головною у створенні меморіалу "Бабин Яр" - історик
- Діячі культури України вимагають "Бабин Яр" звільнити Хржановського (ЛИСТ)
- Меморіалізація Бабиного Яру: свідомо сіють розбрат між українців
- Мирослав Маринович: Вкотре про Бабин Яр
- Навіщо Путіну Бабин Яр?
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 14:10
- росія в обхід санкцій вивозить через Вірменію золото на мільярди доларів
- 12:06
- План стійкості після 1000 днів війни: чому це небезпечна брехня
- 10:01
- "Велике н***я": сповнилося 10 місяців від рішення РНБО про захист бізнесу, а СБУ як бігала за хабарями, так і бігає, - нардеп Железняк
- 08:00
- Ворог просунувся на Курщині, Донеччині та Харківщині - DeepState
- 20:29
- Генерали повинні бути в окопах, - Зеленський про новації управлінні в ЗСУ
- 20:00
- У неділю сніжитиме на заході та дощитиме на сході України
- 18:08
- Марина Данилюк-Ярмолаєва: Нинішні "еліти" вважають громадян черню, якій можна не говорити правду
- 16:01
- Епіфаній: Пам'ять про Голодомори має передати розуміння того, що варто очікувати від режиму Кремля
- 15:45
- Пам'ятаймо про Голодомор! Загальнонаціональна хвилина мовчання
- 15:09
- Удар Storm Shadow по штабу зс рф у Курській області: ліквідовано російського генерала Солодчука, 18 офіцерів рф та 500 солдатів КНДР, - Global Defense Corp
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.