40 млн. українців - де вони? Три важливі демографічні показники останнього часу

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  40 млн. українців - де вони?

 Міністерство соціальної політики оприлюднило проєкт Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року.

У виданні TEXTY.org.ua вибрали з неї інформацію про поточний стан справ.

1. Чисельність населення

Почнемо з головного питання: скільки ж нас насправді? На жаль, на це питання немає ані простої, ані бодай точної відповіді. Тому варто приготуватися аналізувати багато різних, часто незіставних між собою даних.

Офіційно Україна не публікує чисельності населення з 1 лютого 2022 року, коли, за даними Держстату, воно становило 41,1 млн. Важливе зауваження: ця цифра не включала населення АР Крим і Севастополя, але включала все населення Донецької та Луганської областей, зокрема й тимчасово окупованих їх частин.

Орієнтовна кількість населення на підконтрольній Україні території на той момент оцінювалася у 38,5 млн. Цікаво, що для розрахунку коефіцієнтів народжуваності та смертності 2021 року Держстат використовував чисельність населення навіть меншу ніж 38 млн, не вказуючи її безпосередньо.

Читайте також: Мільйони українців зараз за кордоном - які від цього мінуси та чи є хоч якісь плюси для держави

Проєкт Стратегії містить оцінку кількості населення на території, підконтрольній на 2023 рік, — 31,5 млн. Ця чисельність і далі падає внаслідок природного скорочення, війни та міграції і вже 2024 року може зменшитися до 31 млн.

Додатково мільйони громадян перебувають за кордоном. У проєкті Стратегії є посилання на дані ООН, яка оцінює кількість мігрантів, що виїхали з України через війну, у 6,3 млн. Ця цифра, ймовірно, більша за реальну кількість українців за кордоном із низки причин:

  • — урахування осіб, які виїхали з України, з громадянством, відмінним від України та країн ЄС;
  • — подвійний облік громадян як вимушених переселенців у різних країнах;
  • — повернення громадян України, які й далі перебувають на обліку за кордоном.

Центр економічної стратегії на основі аналізу даних прикордонних служб України та інших країн оцінює реальну кількість українців, які перебувають за кордоном, у 4,9 млн станом на січень 2024 року.

 

2. Статево-вікова структура

Статево-віковий розподіл населення України вже давно не можна називати “пірамідою” — вже кілька десятиліть бачимо на графіках геть іншу фігуру. Згідно з поточними оцінками діти до 18 років становлять лише 15% наявного населення, тоді як на вікову категорію 60+ припадає 27%.

Заборона виїзду з країни для чоловіків призовного віку дещо послабила гендерний дисбаланс. Згідно з поточними оцінками Інституту демографії та проблем якості життя НАН України на 100 жінок зараз припадає 94 чоловіки.

Перед повномасштабним вторгненням цей показник становив 86 і був другим найменшим у світі після Джибуті.

Читайте також: Через війну населення України може скоротитися на третину й більше

Промінчиком надії в нерадісній картині статево-вікового розподілу можна вважати дітей, народжених на початку 2010-х: їх народилося більше, ніж у попередні й наступні роки. Значна їх частина лишається в Україні й тепер. При цьому до досягнення ними репродуктивного віку можна очікувати суттєвого покращення безпекової ситуації в Україні. 

3. Низька народжуваність

Україна, поза сумнівом, лишається однією з країн із найнижчою народжуваністю у світі. Точну цифру коефіцієнта народжуваності не беруться підрахувати навіть найкращі експерти. “Під час розрахунку коефіцієнтів є питання як до чисельника, так і до знаменника”, — кажуть вони. І питання обґрунтовані.

Чи можна вважати народженою в Україні дитину українських переселенців, які два роки живуть у Євросоюзі й не планують повертатися? А народжену на окупованих територіях дитину окупантів, які переїхали з російської глибинки?

У тексті Стратегії зазначено лише коефіцієнт у 2021 році, до повномасштабного вторгнення, — 1,16. Це не тільки нижче від норми природного відтворення (2,1–2,2), а й суттєво нижче від локального максимуму у 2012 році (1,53).

Читайте також: Для сталого економічного розвитку населення України має бути не менше 50 мільйонів

Реальний коефіцієнт народжуваності в Україні, за оцінками, може становити 0,8–0,9.

Довідково: Сумарний коефіцієнт народжуваності характеризує середню кількість дітей, народжених жінкою в гіпотетичному поколінні за все її життя, за умови збереження в кожній віковій групі наявного рівня народжуваності. Розраховується як сума вікових коефіцієнтів народжуваності за всіма віковими інтервалами. Його розмір не залежить від вікового складу населення й характеризує середній рівень народжуваності в календарному році, для якого він визначається.

Загалом у 2023 році в Україні народилося 187 тис. дітей — це найменший показник за всю історію спостережень, навіть з урахуванням дітей, які могли бути народжені за кордоном та на тимчасово окупованих територіях і не зареєстровані в українському правовому полі.

ТАК МАЛО ДІТЕЙ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ НЕ НАРОДЖУВАЛОСЯ ЩОНАЙМЕНШЕ ТРИ СТОЛІТТЯ

З огляду на історичні оцінки населення України, а також оцінки чисельності новонароджених на 1000 мешканців (50–51 у XVIII–XIX століттях проти 6 у 2023 році) можна обґрунтовано припускати, що так мало дітей на території України не народжувалося щонайменше три століття. Навіть у 1719 році, коли населення в сучасних кордонах оцінювалося лише в 5,7 млн, кількість народжень оцінювалася у близько 280 тис.

Читайте також: Демографічні ризики для України через російську агресію: драматична смертність та міграція

У статті аналізуються лише окремі показники. Демографічна стратегія має набагато ширший фокус і доступна на сайті Мінсоцполітики. Пропозиції та зауваження до проєкту прийматимуться до 1 червня на електронну адресу [email protected].

 Володимир Ланда, старший економіст Центру економічної стратегії; опубліковано у виданні ТЕКСТИ


Читайте також: 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]