НАБУ передало до ВАКС справу про крадіжку великого родовища на Полтавщині. Це лише початок - фігурантів буде більше


25 січня 2023 року НАБУ і САП скерували до Вищого антикорупційного суду справу щодо корупційної схеми отримання ТОВ «Аркона Газ-Енергія» права на користування надрами Свистунківсько-Червонолуцького газоконденсатного родовища у Полтавській області за штучно заниженою вартістю, що завдало 196,8 млн грн збитків державі.
Відповідно до матеріалів справи, серед обвинувачених:
- ексдиректор ТОВ «Аркона Газ-Енергія» Ігор Мичко;
- колишній заступник директора з виробництва, економіки та загальних питань Українського державного геологорозвідувального інституту (УкрДГРІ);
- колишня завідувач сектору геолого-економічної оцінки ресурсної бази нафти та газу відділу геолого-економічної оцінки УкрДГРІ;
- експерт Державної комісії України по запасах корисних копалин (ДКЗ) та директор ТОВ «НВФ «Проект-Нафтогаз»;
- провідний інженер ТОВ «НВФ «Проект-Нафтогаз» (також є експертом Державної комісії України по запасах корисних копалин);
- головний інженер ТОВ «НВФ «Проект-Нафтогаз».
Дії всіх шістьох осіб кваліфіковані за ч. 2 ст. 364 («Зловживання владою або службовим становищем»). П’ятьом учасникам злочину (колишньому завідувачу, експерту, ексдиректору ТОВ і інженерам) додатково інкриміновано ч. 1 ст. 366 («Службове підроблення») Кримінального кодексу України.
Як з’ясувало слідство, впродовж 2016-2017 років ТОВ «Аркона Газ-Енергія» неодноразово і безрезультатно зверталося до Державної служби геології та надр України за отриманням спеціального дозволу на користування надрами Свистунківсько-Червонолуцького газоконденсатного родовища без проведення аукціону. Однак згодом склад власників компанії змінився — державні та місцеві органи влади переглянули своє ставлення до звернень ТОВ.
У квітні 2017 року Полтавська обласна рада, після кількох попередніх відмов, погодила Держгеонадра надання спеціального дозволу на геологічне вивчення родовища ТОВ «Аркона Газ-Енергія» без проведення аукціону. Тоді «за» проголосував 61 з 84 депутатів.
Голосування "за" на користь власників "Аркони" більшості депутатів в Полтавській обласній раді організував її тодішній (інинішній - А.) голова Олександр Біленький (НА ФОТО). Який на цій посаді системно проштовхував інтереси компаній, тісно пов'язаних саме з російським бізнесом (детально у статтях Полтавщина: воруют все - от газовых месторождений до угольного склада, Полтавский облсовет: коллективная безответственность? Нет, групповое преступление, В Полтавском облсовете «Батькивщина», «Свобода» и БПП продали Государство и земляков, Воровство в прямом эфире. Как активы Полтавщины делили те, кто должен сидеть в тюрьме, Вышиванка для прикрытия. Как Полтавщина стала кормушкой для “донецких”, Аэропорт «Полтава»: коммунальное предприятие коррупционного значения, О дерьме, О дерьме. Часть 2: У воров союзников нет - есть только подельники, “Газовая атака” СНБО: есть работа для НАБУ, СБУ и ГБР).
Після цього учасники корупційної схеми розподілили ролі та розробили план із заниження суми збору за видачу зазначеного спецдозволу.
Для цього вони використали неіснуючі показники проєктних видобутків газу і конденсату, капітальних вкладень та експлуатаційних витрат, у тому числі амортизаційні відрахування. В результаті встановили початкову ціну продажу спеціального дозволу у 3,8 млн грн. При цьому початкова вартість продажу спецдозволу мала б становити 200,6 млн грн. Розрахункова різниця між фактично сплаченою вартістю збору та дійсною початковою ціною продажу спеціального дозволу на користування надрами — 196,8 млн грн, що і становить розмір збитків, завданих державному бюджету України.
У липні 2020 року НАБУ та САП повідомили шістьом особам про підозру в організації цієї схеми. У вересні 2021 року слідство завершили.
Слідство встановлює й інших осіб, причетних до вчинення злочину: розслідування в цій частині виділено в окреме кримінальне провадження.
Підставами для початку розслідування стали заява одного з народних депутатів України та сюжет програми журналістських розслідувань «Схеми», у якому попередніх власників «Аркона Газ-Енергія» пов’язали з оточенням колишнього президента Петра Порошенка.
Довідково. Площа спеціального дозволу на користування надрами Свистунківсько-Червонолуцького родовища складає 97 км² і адміністративно розташована в колишніх Гадяцькому та Лохвицькому районах Полтавської області на північному сході України, в 15 км від Свиридівського родовища. Спецдозвіл відкриває гарні перспективи для видобутку природного газу та конденсату. Дослідження родовища ведуться з 1980-х років і тут вже пробурено п’ять свердловин, хоча жодна з них не є діючою сьогодні.
Родовище має близько 38 млн барелів нафтового еквівалента запасів вуглеводнів категорій C1 і C2 (відповідно до української класифікації, ДКЗ), включаючи 4,9 млрд м³ газу та 857 тис. т конденсату.
У березні 2020 року ТОВ «Аркона Газ-Енергія» була придбана британською компанією Enwell Energy, кінцевим бенефіціарним власником якої до передачі управління у трастовий фонд у листопаді 2022 року був Вадим Новинський. Того ж року був підготовлений промисловий майданчик для першої свердловини, пробуреної на родовищі з 1994 року.
У листопаді 2022 року Шостий апеляційний адміністративний суд залишив у силі рішення суду першої інстанції у справі Свистунківсько-Червонолуцького родовища. Цим рішенням було задоволено позовні вимоги ТОВ «СП «Бориславська нафтова компанія» та скасовано наказ Держгеонадра про видачу спецдозволу на користування надрами Свистунківсько-Червонолуцького газоносного родовища та низку рішень Державної комісії України по запасах корисних копалин, зокрема про об’єднання Свистунківської та Червонолуцької нафтогазоносних ділянок в єдине родовище.
Фото з відкритих джерел
На цю тему:
- Родовища газу на Полтавщині виводять під контроль росії: деталі скандалу
- Порошенко поставив свого топ-менеджера на чолі скандальної газової компанії
- Глава ВСП Алексей Маловацкий: подлец из шайки Тимошенко, вероятный агент спецслужб РФ
- НАБУ підозрює компанію Новинського у шахрайській схемі із дозволами на видобуток газу
- «Схеми» виявили, як Луценко і ГПУ допомагають шайці Порошенка контролювати газове родовище (ВІДЕО)
- Игра в поддавки: как генпрокурор Луценко защищает газовый бизнес окружения Порошенко
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У неділю дощитиме на заході та південному сході України, похолодає
- 19:11
- Про покидьків у владі: чому перевірки укриттів в Києві - це фарс і прикриття кулуарних домовленостей
- 18:18
- До 400 років ув’язнення: деталі обвинувачення Трампа у справі про секретні документи
- 17:18
- Якщо УПЦ МП добровільно не звільнить земельні ділянки, звернемося до правоохоронців – мер Хмельницького
- 16:33
- G7 про пріоритети реформ в Україні: посилення НАБУ та САП, відновлення декларування, забезпечення правосуддя в КС
- 15:07
- Юрій Бутусов: Що відбувається на фронті і що робити суспільству. 10 червня
- 14:02
- ОВА: ситуація в регіонах України станом на 10 червня
- 13:07
- Прем’єр-міністр Канади Трюдо прибув до Києва
- 12:11
- Український контрнаступ почався, і поки що йде дуже важко - ЗМІ
- 11:03
- ГЕНШТАБ ЗСУ: втрати ворога станом на 10 червня
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .