Економіка і бюджет України можуть протриматися якийсь час без допомоги США і навіть закуповувати зброю, але не довго

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 До того як Дональд Трамп активно зайнявся якнайшвидшим встановленням миру в Україні, західна коаліція домоглася істотних успіхів на ниві бюджетної стабільності країни, що чинить опір російській агресії.

Це, своєю чергою, дозволило українській економіці вийти на траєкторію зростання, не менш вражаючого, ніж російське. Водночас це зростання виглядає вразливим, і основні фактори вразливості також багато в чому схожі з російськими - за винятком фактора руйнування енергетичної інфраструктури, зазначає аналітичний портал  Re:Russia.

У 2023 році економіка зросла на 5,5%, проте зростання 2024-го становило лише 3,4% замість очікуваних 4%. Є суттєва ймовірність того, що у 2025 році уповільнення продовжиться. Крім військових і структурних чинників (шкода енергетичній інфраструктурі, брак робочої сили) цьому сприятиме погіршення експортної кон'юнктури: світові ціни на товари українського експорту знижуються. Розширення обсягів експорту є, відповідно, однією з можливостей призупинити зниження темпів зростання.

Хороша новина, однак, полягає в тому, що запущений торік механізм ERA, який використовує доходи від заморожених російських резервів, і європейські програми допомоги забезпечують Україні бюджетну стабільність на найближчі півтора року і навіть дозволили їй накопичити резерв, який можна спрямувати, зокрема, на комерційні закупівлі озброєнь. Загальний обсяг доступних країні коштів перевищує $100 млрд, а з урахуванням накопичених резервів Нацбанку - $150 млрд.

Це дозволить Україні протриматися деякий час, навіть якщо американську військову допомогу не буде відновлено і якщо адміністрація Трампа не чинитиме Києву спеціальних перешкод у закупівлях.

Читайте також: Російський слід у банківській системі України

Кейнсіанський ефект

У грудні 2024 року журнал The Economist випустив матеріал під сміливим заголовком "Україна перемагає в економічній війні з Росією", в якому ;Росією", в якому зазначав, що українська економіка не просто адаптувалася до умов воєнного часу, а й має здоровіший вигляд, ніж російська за низкою ключових показників. За дужками цього твердження, щоправда, залишається той факт, що її обсяг наразі на чверть менший, ніж був у 2021 році.

Проте 2022 року масштаб скорочення українського ВВП оцінювали майже у 30%. Але вже у 2023-му темпи зростання склали 5,5% (були вищими за російські). У 2024 році очікувалося зростання на 4%, курс гривні до останнього часу залишається стабільним. Облікова ставка Нацбанку України істотно нижча за російську - 13,5%.

У січні 2022 року її значення становило 10%, потім, як і в Росії, хоча трохи пізніше, Нацбанк підняв її до 25% і утримував на високому рівні довше, ніж це було в Росії, але з середини 2023 року послідовно знижував. Як і в Росії, ключову роль у забезпеченні високих темпів зростання відіграє мілітаризація економіки. У 2024 році, за офіційними даними, оборонний бюджет України становив 22,1% ВВП, у 2025-му має скласти 26,3% (у 2021-му він становив 6%).

ВВП України, 2014-2024, млрд $ у поточних цінах

The Economist виділяє три фази перебудови української економіки. З початку російського вторгнення до середини 2022 року, коли було зупинено наступ на півдні, тривала фаза екстреного реагування. Близько 14 млн осіб покинули домівки. Блокада чорноморських портів обвалила експорт. Нацбанку довелося фінансувати значну частину бюджетного дефіциту, запровадити жорсткі валютні обмеження. ВВП стрімко скорочувався, а інфляція прискорювалася.

У другій фазі - з другої половини 2022 року до останнього часу - економіка стабілізувалася. Зернова угода дозволила відновити експорт. Міжнародна допомога забезпечила макроекономічну стабільність: Нацбанк припинив фінансувати бюджетний дефіцит (він став фінансуватися за рахунок іноземної допомоги), почав накопичувати резерви, послабив валютні обмеження.

Бізнес відчув більшу впевненість і почав пристосовуватися. Держава наростила витрати більш ніж удвічі, внаслідок чого вони досягли двох третин ВВП. Після виходу Росії із зернової угоди Україна змогла організувати захищений морський коридор для експорту не тільки зерна, а й металів і мінералів. Третя фаза, писав The Economist, починається зараз: Україні потрібно шукати точки зростання, відчуваючи брак електроенергії, робочих рук і грошей.

Втім, не все так просто. Бюджетне стимулювання економіки має зазвичай спадну віддачу і пов'язане зі структурними перекосами, що розганяють інфляцію. Ці ефекти загрожують економічній динаміці обох країн, що воюють.

Читайте також: У МВФ висловили оптимізм щодо перспектив української економіки навіть під час війни

Уповільнення відновлення

Фактичні підсумки 2024 року, втім, виявилися менш вражаючими, ніж очікувалося. За оцінкою Нацбанку, ВВП України зріс на 3,4% замість 4%. Прогноз на 2025 рік знижено з 4,3 до 3,6%. Зростання інфляції змусило Нацбанк наприкінці січня підняти ставку до 14,5%. Основні причини уповільнення темпів зростання і прискорення інфляції також вельми схожі на фактори, що ведуть до тих самих ефектів у Росії, за винятком одного. В Україні це слабкий урожай, погіршення ситуації в експорті, зростання зарплат, викликане дефіцитом кадрів і високим попитом на працю в секторі ВПК, а також дефіцит і подорожчання електроенергії.

Не лише соціальною, а й економічною проблемою України, якої в Росії немає і значний ефект якої був очікуваним, стали втрати енергетичних потужностей унаслідок російських повітряних атак. У 2024 році вони склали близько 9 ГВт, що відповідає половині споживання в морозні зимові дні, повідомляв Forbes з посиланням на дані DiXi Group. Але протягом того ж року вдалося відновити 3 ГВт і ввести додатково ще 1 ГВт.

Проблема нестачі робочої сили в Україні, зі зрозумілих причин, виглядає гостріше, ніж у Росії. Динаміка повернення українців, які сховалися від війни за кордоном, не виправдовує очікувань. Згідно з даними опитування підприємств Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, яке цитує український "Інтерфакс", дефіцит кадрів став ключовим фактором, що стримує розвиток бізнесу.

Водночас (інший бік тієї самої медалі), за оцінкою українського Мінекономіки, середня зарплата в Україні за 2024 рік зросла на 20,3% в Україні за 2024 рік, повідомляє ;20,3% в номінальному вираженні та на 13% - у реальному (у Росії, за даними Росстату, відповідні цифри зростання - 18 і 9%).

Важливим фактором сповільнення стали темпи зростання експорту, які виявилися нижчими за ті, що можна було б очікувати. У 2022 році український експорт впав через війну на третину (з $68,2 млрд до $44,1 млрд), у 2023-му залишався нестабільним ($36 млрд), а у 2024-му зріс, за даними Мінекономіки, на 13,4%, до $41 млрд. Таким чином він не досяг ще навіть рівня 2022 року, а до 2021-го склав лише 60%. Прогнози на & nbsp;2025 рік не & nbsp;обіцяють поліпшення ситуації через поганий урожай і & nbsp;зниження цін за & nbsp;товарною номенклатурою українського експорту.

Соняшнику (ключовий експортний товар) і кукурудзи, за даними українського Forbes, у 2024 році було зібрано приблизно на 20% менше, ніж роком раніше. У результаті за підсумками сезону 2024/25 року експорт української сільськогосподарської продукції знизиться більш ніж на чверть, прогнозує Зарубіжна сільськогосподарська служба Міністерства сільського господарства США. Фізичні обсяги експорту залізної руди та чорних металів у 2024 році зросли відповідно на 90 і 24%, зазначає український Forbes. Але доходи через зниження світових цін зросли набагато скромніше. Виручка виробників залізної руди збільшилася на 59%, до $2,8 млрд. Це все ще менше, ніж навіть у 2022 році. Виручка виробників чорних металів склала $4 млрд (+15% р/р).

У 2025 році доходи підприємств галузі та, відповідно, економіки можуть скоротитися через триваюче зниження світових цін, попереджають експерти аналітичної компанії GMK Center. У січні 2025 року, за даними Державної митної служби, які цитує Forbes, експорт знизився на 11% у річному вираженні, до $3,2 млрд, імпорт, навпаки, збільшився на 9% - до $5,5 млрд. І це ще одна проблема - українська економіка живе в умовах зростаючого торговельного дефіциту: 2021 року він склав $4,7 млрд, 2022-го - $11 млрд, 2023-го - $26,4 млрд, 2024-го - $29,1 млрд, а 2023 року - $26,4 млрд, і в 2024 році - $29,1 млрд.

Читайте також: Про стан економіки України під час війни

Індекс очікувань ділової активності Нацбанку на початку року фіксує негативні настрої в усіх секторах економіки. Крім дефіциту кадрів і зростання витрат на оплату праці, підприємства всіх секторів вказують на погіршення безпекової ситуації, збільшення обстрілів енергетичних об'єктів і їхнє тривале відновлення, зростання витрат на енергозабезпечення та логістику, прискорення інфляції, зниження інвестиційного попиту.

Найбільш важливим для поліпшення економічної динаміки фактором є нарощування українського експорту.

Динаміка зовнішньої торгівлі України, 2021-2024, млн $

Запас міцності та його межі

Незважаючи на ці негативні тенденції, ключовим фактором стало запровадження у 2024 році нового механізму бюджетної стабільності, що стало ключовим фактором стало сталої стійкості української економіки.

Государственние видатки України в & nbsp;2025 році заплановані в & nbsp;обсязі $95,5 млрд, з & nbsp;яких $53,7 млрд належить витратити на & nbsp;оборону. Дефіцит бюджету складе $38 млрд, що приблизно відповідає 20% ВВП країни. Як і у 2024 році, коли дефіцит становив $31,9 млрд, у 2025-му він буде майже повністю покритий за рахунок міжнародної допомоги.

Ключову роль у цьому відіграє так звана Програма екстреного кредитування (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine, ERA), узгоджена і запущена наприкінці минулого року: Україна отримує кредити на фінансування бюджетного дефіциту, відсотки за якими виплачуються з доходів, що приносять заморожені активи російського Центрального банку. При цьому в ситуації гострої необхідності частину грошей, згідно з умовами, можна спрямувати на закупівлю озброєнь.

Важлива особливість механізму ERA полягає в тому, що кредити оформлено як умовні зобов'язання, тобто тіло боргу Україна повинна буде повністю погасити тільки за певних умов - наприклад, в разі отримання репарацій від Росії. Якщо цього не станеться, борг буде погашений інакше - наприклад, за рахунок конфіскації самих заморожених російських активів. Таким чином, фінансування через ERA, незважаючи на те, що формально це кредити, не призводить до погіршення динаміки українського державного боргу, зазначають експерти Київської школи економіки.

У рамках ERA Україна має отримати кредит у розмірі близько $50 млрд: $20 млрд від США (ці гроші вже виділено), $20 млрд від ЄС, $3 млрд від Великої Британії та суму, що залишилася, від Канади та Японії. Поряд із цими кредитами, у 2024-2027 роках Україна також отримує від ЄС фінансову допомогу в розмірі $52 млрд у рамках програми макрофінансової допомоги (Macro-Financial Assistance, MFA). Разом - близько $100 млрд. Якщо додати до цього накопичені резерви, вийде $150 млрд, підрахував експерт Chatham House Тімоті Еш.

Цей механізм і система заходів були сконфігуровані (за активної участі адміністрації Байдена, яка йде) так, щоб Україна могла протриматися принаймні в цьому році навіть у разі припинення економічної допомоги США. З цієї ж причини, призупинення допомоги по лінії USAID є для Києва болючим, але не критичним ударом. Тим більше, що фінансування через USAID і так скорочувалося.

Справжня загроза, отже, полягає не в тому, що в України в цьому році закінчаться гроші - вони не закінчаться, а в тому, що можуть закінчитися озброєння і боєприпаси. Наданого в рамках останнього пакета американської допомоги на $61 млрд, який було схвалено за Джо Байдена, найімовірніше, вистачить лише до середини року, вказує Еш. Таку ж оцінку в інтерв'ю Al Jazeera дав колишній заступник начальника генерального штабу ЗСУ Ігор Романенко. Європа, на думку Романенка, компенсувати обсяг військової допомоги, що випадає, не в змозі.

Читайте також: "План Б" для України: готові інвестувати вже зараз ті, хто вже "набив ґулі" в Україні

США залишаються найбільшим постачальником озброєнь для України, хоча Європа майже наздогнала їх у період з середини 2023-го по початок 2024 року, коли американська допомога була заблокована (військова допомога була заблокована);початок 2024 року, коли американська допомога була заблокована (військова допомога США оцінюється в €64 млрд, Європи - в €62 млрд, свідчать дані проєкту Ukraine Support Tracker Кільського інституту світової економіки).

З огляду на те, що дві третини озброєнь Україна зараз отримує не "зі складів", як на початку війни, а безпосередньо з виробництв (такий висновок міститься в "новій" доповіді Кільського інституту ), їй вкрай важливо зберегти всіх донорів. При цьому в США наразі не ведеться відкритого обговорення щодо надання Україні нового пакета військової допомоги.

За даними Reuters, наприкінці січня, незабаром після інавгурації Дональда Трампа, постачання озброєнь зі США на деякий час призупинилося, але потім було відновлено. Наразі поставки йдуть, заявив член комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Верховної Ради Федір Веніславський.

Хороша новина для Києва, вважає Еш, полягає в тому, що якщо нової допомоги не буде, в України є кошти, щоб розмістити в США комерційні замовлення. Таким чином, якийсь час Україна протримається навіть без підтримки американської адміністрації та Сенату, якщо тільки в постачанні озброєнь не будуть чинитися спеціальні перешкоди.

Джерело: Re:Russia


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]