"Те, що я побачив, можна назвати етнічними чистками". Фотограф Рон Хавів — про роботу в Україні

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Національний дух українців, як і раніше, сильний. Багато хто міг би залишити країну, але вирішили залишитися. Тут їхній будинок. Вони українці, і вони хочуть жити на українській землі.

Один із засновників фотоагентства VII Рон Хавів вже понад 30 років знімає конфлікти у всьому світі: від колишньої Югославії до ДР Конго, від Афганістану до Мексики. Він працював із «Лікарями без кордонів», Червоним Хрестом та ЮНІСЕФ. За останній рік Хавів кілька разів побував в Україні за завданням Economist та поділився з журналом своїми думками про те, що він побачив у Бучі та Ірпені, Києві та Ізюмі. Видання «Медіазона» опублікувало переклад цього інтерв'ю.

У перші чотири місяці війни в Україні я бачив сцени, які стали знаковими: люди з жахом залишають свої будинки в Ірпені, тіла вбитих мирних жителів у Бучі… Це двадцять шостий конфлікт, який я висвітлюю. Мені завжди було цікаво, як формується людська пам'ять, особливо у довгих війнах. Якого сенсу знайдуть ці місця для українців, яке місце займуть у їхній історії? Я впевнений, що малопримітні назви київських передмість будуть вписані в підручники. Вони стануть символом жертв, які принесли українці не лише заради своєї країни, а й заради всього світу.

Буча. Фото: Ron Haviv / VII / Redux

Буча. Фото: Ron Haviv / VII / Redux

На початку війни я провів тиждень, знімаючи людей, які втекли з Бучі та Ірпеня до відносно безпечного Києва. Мені здається, те, що я побачив, можна назвати етнічними чистками. Вже рік образи тих днів стоять у мене в голові, і я хотів повернутись, щоб зрозуміти, що змінилося за ці місяці. Жителям цих міст доводилося залишати свої будинки просто тому, що вони були українцями. Найчастіше на збори у них було не більше години, і багато хто навіть не уявляв, коли зможе повернутися.

Читайте також: Рік війни з російською ордою у фотографіях: Буча, Ізюм, Маріуполь та тисячі скалічених життів

Я бачив людей, які рятувалися від російських солдатів, на підступах до Ірпеня. Вони бігли з білими прапорами, сподіваючись, що в них не стрілятимуть. Вони бігли повз тіла загиблих. Вони гадки не мали, куди вони біжать і де виявляться, просто перейшли в «режим виживання». Зовсім несамовите видовище.

Багатьом довелося перебиратися річкою. Але українська армія зруйнувала мости, щоби зупинити російський наступ. Мирним жителям доводилося переходити на інший берег по імпровізованій переправі, під обстрілом снайперів та гранатометників. Декому не вдалося врятуватись від снарядів. Інші безпорадно притискалися до поручнів саморобного мосту.

Ірпінь. Фото: Ron Haviv / VII / Redux

Ірпінь. Фото: Ron Haviv / VII / Redux

По дорозі мені траплялися кинуті речі, людьми що бігли: палиця для ходьби, букет квітів, що валявся поряд з автомобільною покришкою, хірургічна рукавичка, що висіла на дитячому візку, плюшевий собака під лобовим склом машини. Найпростіші предмети, кожен із яких розповідає свою історію. Хтось прямо зараз йде дорогою без палиці, батьки несуть свою дитину на руках.

Читайте також: Окупація Ворзеля російськими загарбниками очима українського етнолога

Міст тепер весь поцяткований графіті. Люди пишуть слова подяки президентові Зеленському. Замість пострілів – звуки машин та будівництв. Паніка пішла із цих місць. Ірпінський міст, як і багато інших свідчень вторгнення, цілком міг би стати пам'ятником. Перекинутий мікроавтобус, котрий я бачив рік тому, досі тут. На дорогах в Ірпені, як і раніше, дуже багато розбитих машин — наче стоянка, де щось пішло зовсім не так. Коли я приїхав, вони були вкриті снігом. Начебто б умиротворююче видовище, але було в ньому щось дуже неспокійне. Я дивився на машини і уявляв собі, що сталося з людьми, які їхали. Зрозуміло, що сталося страшне.

Кладовище в Ірпені

Надії у людей більше, але смерть, як і раніше, всюди. В Ірпені я був на цвинтарі і зустрів там молодого чоловіка, який прийшов на могили усієї своєї сім'ї. Вони залишились у місті, змогли пережити російську окупацію. Але якось уночі, вже після визволення Ірпеня, відключили електрику, і сім'я розвела у дворі багаття, щоб зігрітися. Молодий чоловік був у від'їзді, а коли повернувся, то виявив, що його родина — батьки, бабуся, дядько з дітьми — загинула під час авіанальоту.

Буча, власне, стала синонімом російських військових злочинів. Я був там невдовзі після звільнення і в якийсь момент навіть супроводжував команду українських криміналістів, які гарячими слідами фіксували свідчення жахливих злочинів російських загарбників. Російські війська влаштували серію страт незадовго до нашого приїзду.

Це було жахливе місце. В одному будинку я бачив труп собаки, над яким стояв живий пес і намагався зрозуміти, що ж не так. В іншому будинку ми виявили три бездиханні людські тіла прямо в саду. Поруч із місцевим заводом я побачив тіла двох чоловіків, одному з них російські солдати відтяли голову. Літнього чоловіка застрелили, коли він їхав вулицею велосипедом, поряд з його трупом були розкидані продукти, які він віз. Я ніяк не міг збагнути, чому його вбили. Іноді від людей залишалися лише обвуглені рештки.

У приміщенні, де базувалися російські солдати, лежали тіла вбитих ними місцевих жителів. Деякі руки були пов'язані за спиною. Нічого подібного я не бачив з часів війни у ​​колишній Югославії багато років тому.

Поруч із церквою у Бучі ми виявили масове поховання. Українці розпочали ексгумацію, викопували із землі один труп за іншим. Люди приходили туди, щоб спробувати впізнати своїх родичів. Особливо мені врізалася на згадку така картина: український солдат сидить на цвинтарі, а перед ним розкладені парні мішки з людськими останками. Він фіксував кількість загиблих. Трагедії перетворилися на статистику. Пам'ятаю, як він жував кулькову ручку. Цілком сюрреалістична суміш страху та бюрократії.

Масове поховання в Ізюмі

Нові масові поховання знаходили постійно. Наприклад, в Ізюмі, де я побував у грудні, через кілька місяців після виявлення могил. Там було поховано понад 400 осіб, зокрема відомий дитячий письменник. Земля була вся порита — десь танками, а десь пошуковими системами.

Читайте також: "Стратегічна жорстокість": за чиїми наказами російські військові катували та вбивали людей під Києвом

Тоді ж, у грудні, я був у Слатино, на північ від Харкова. Це був один із перших населених пунктів, які окупували росіяни, а звільнений він був наприкінці квітня. Через дорогу від залізничної станції я зустрів бабусю, яка почала показувати мені місто. 

Вона відвела мене до будівлі, де розташовувався штаб російських військ. Говорила, що росіяни ставилися до місцевих жителів терпимо, але явно збиралися залишитись у Слатиному надовго. У штабі по собі окупанти залишили боксерську грушу — не дуже схоже на те, що беруть із собою у бліцкриг. Коли через кілька годин я повернувся на станцію, то помітив там графіті: перекреслена буква Z і слова «Welkome to the Ukraine, сука».

Слатине, Харківська область. Фото: Ron Haviv / VII / Redux

Слатине, Харківська область. Фото: Ron Haviv / VII / Redux

У останню подорож я чув про війну дуже різне. Одні постійно кажуть, що Україні потрібна допомога зі зброєю, інші намагаються зрозуміти, коли все закінчиться. Загалом люди стомлені, але вони навчилися виживати. А ще вони знають, що війна надовго. Повністю обговорюють новий російський наступ, про сотні тисяч загарбників, яких збирають по той бік кордону.

Але національний дух українців, як і раніше, сильний. Багато хто міг би залишити країну, але вирішили залишитися. Тут їхній будинок. Вони українці, і вони хочуть жити на українській землі.

Оригінал: Decapitated bodies and slaughtered dog. Ukraine's year of defying atrocities , The Economist / 1843, February 17, 2023.

Переклад: Д. Г.

© 2023, The Economist Newspaper Limited. Всі права захищені. Запроваджено під license. Original content, in English, can be found on www.economist.com 


В тему:

 

 

 

 

 

 

 

 

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]