"Це робили Ленін, Сталін, а сьогодні – Путін". У Росії діє мережа таборів із "перевиховання" дітей, викрадених з України

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 У Росії існує мережа установ, де займаються ідеологічним "перевихованням" українських дітей, викрадених російськими загарбниками з України. Як з'ясували дослідники з Єльського університету, через подібні табори пройшло щонайменше шість тисяч дітей. Багатьох утримують там силоміць, не дозволяючи повернутися до батьків.

Дванадцять таборів на Чорному морі, включаючи знамените "Орлятко". Десять таборів поряд із Москвою, Казанню та Єкатеринбургом. Сім таборів в окупованому Криму, включаючи знаменитий "Артек". Два табори у Сибіру. Один табір у Чечні, поряд із Грозним. І ще один на Далекому Сході, у Магадані. Всього відомо про сорок три такі об'єкти. Але їх, мабуть, більше.

Своє розслідування опублікувала Єльська школа громадської охорони здоров'я. Дослідники достовірно знають про шість тисяч українських дітей, які пройшли через ці табори. Туди потрапляють діти, які мають батьків. Туди потрапляють діти, яких Росія вважає за сирот. І діти, які до вторгнення Росії були під опікою українських державних установ. Тобто маленькі українці з інвалідністю чи ментальними особливостями.

Читайте також: Геноцид по-російськи: викрадення росією маленьких українців як воєнний злочин і злочин проти людяності

За даними Єльської школи, у більшості таборів існують програми з перевиховання українців. Їм викладають історію Росії, знайомлять із російською культурою. Запрошують читати лекції ветеранів. Деякі школярі віком від чотирнадцяти років навіть пройшли військову підготовку.

Таке, наприклад, було у чеченському таборі, поряд із Грозним. І у "Школі майбутніх командирів" в окупованому Криму. Українських дітей вчили поводитися з військовою технікою та вогнепальною зброєю, водити вантажівки. Перших дітей вивозили з територій так званих "ЛНР" та "ДНР". Декого відправляли під егідою безкоштовних оздоровчих поїздок. Потягами, автобусами, літаками. 

Читайте також: Імовірно, російська орда вкрала в Україні 700 тисяч дітей

Процесом, як правило, керує російська окупаційна влада. У Росії її подальшої координацією займаються регіональні чиновники. Деякі батьки давали письмову згоду на відправлення своїх дітей до таких таборів. Дослідники зазначають, що за умов війни добровільність цієї згоди можна поставити під сумнів. 

Відомо, що в ряді випадків чиновники переконали батьків або чинили на них тиск. Деяких дітей із України не повертають батькам в узгоджені терміни. Тих дітей, яких Росія вважає сиротами, усиновлюють російські сім'ї. Програмою з влаштування українських дітей керує уповноважена за Путіна з прав дитини Марія Львова-Бєлова. У вересні минулого року США та ЄС внесли її до списку санкцій за "причетність до депортації українських дітей до Росії" і за "сприяння насильницькому усиновленню українських дітей російськими сім'ями".

Читайте також: Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець заявив що Європейський інститут Омбудсмана вивіз з Австрії у фашистську Росію двох українських дітей

Українська влада била на сполох весь минулий рік. Київ наполягає, що Росія, по суті, викрадала дітей із окупованих територій. Українській владі вдалося зібрати дані про 14 тисяч дітей, які були незаконно вивезені до Росії. З них вдалося повернути в Україну лише 125 осіб. Російські державні ЗМІ повідомляють, що з лютого 2022 року до Росії прибуло понад п'ять мільйонів людей із території України. З них 728 тисяч – діти.

Микола Кулеба, у минулому уповноважений президента України з прав дитини, а наразі він обіймає посаду виконавчого директора Save Ukraine, розповів телеканалу "Настоящее время" про геноцид маленьких українців який здійснюється російськими загарбниками..

– Організація Save Ukraine, де ви є виконавчим директором, допомагає повертати українських дітей, вивезених до Росії. Чи можете ви підтвердити факти з доповіді?

– Я зараз перебуваю в машині, їду із Херсонської області, з деокупованих територій. Я цьому свідок, спілкувався з дітьми, спілкувався з сім'ями. Діти не можуть сьогодні ходити до школи. Я спілкувався із сім'ями, у яких примусово дітей вивезли до так званих дитячих таборів. Це був примусовий вивіз, хоча Марія Львова-Бєлова розповідає про евакуацію. Це не була евакуація, коли вчителі погрожували батькам, що якщо дитина не ходитиме до школи та вивчатиме російські предмети.

І якщо батьки не погоджуються віддати свою дитину до такої школи, то їх попереджають, що вони можуть бути позбавлені батьківських прав. І так само вивозилися діти й у Російську Федерацію на так званий відпочинок, а потім: "А хто вам сказав, що це був відпочинок? Це була евакуація". Але це не була евакуація, це було примусове вивезення українських дітей на територію Росії.

Читайте також: Воєнні злочини Росії проти дітей України 

– Ви зараз показували підручники, я просто бачу їхню обкладинку, бачу, що це, швидше за все, шкільна програма Росії. Наші глядачі можуть запитати: "А що поганого?"

– Поганого те, що це називається геноцидом, це русифікація українських дітей, це залякування. Їм казали, що Україна – взагалі не держава, що "ви живете у Росії, ви повинні до цього звикнути, Росія вас любить". Це все робиться для того, щоб русифікувати українську дитину, щоб розмити українську ідентичність. Це називається геноцидом, це знищення української ідентичності. Весь світ та міжнародне законодавство це називає геноцидом.

– У доповіді Єльського університету йдеться про ідеологічне та політичне перевиховання. Чи конкретні випадки, з якими стикалися діти, вам відомі?

- Ну звичайно! Навіть ті діти, яких ми повернули. Допустимо, 15-річна дівчинка розповідає: "Мені пропонували, що якщо я погоджуся залишитися в Росії, що я не потрібна своїм батькам, то Росія про мене подбає, я зараз можу отримати громадянство Росії, у 18 років, якщо я погоджуся поїхати за Урал" , мені дадуть квартиру". Що це? За всіма міжнародними нормами гуманітарного права Росія мала [повідомити] державі Україна або Червоному Хресту хоча б про цю дитину. Натомість дитині розповідають: "Не повертайся в Україну, там війна, тобі вона не потрібна, ти не потрібна своїм батькам, погодься бути громадянином Російської Федерації". Що це?

Читайте також: Тімоті Снайдер: «Ми повинні сказати це: росія — фашистська держава»

– Скажіть, як у такому разі українським громадянам, у даному випадку йдеться про дітей, про найменших, у доповіді від 4 місяців і до 17 років – підлітки, як можна себе захистити у разі, якщо ти потрапив у ситуацію, опинився на території Росії, на тебе чинять тиск – що робити?

– На території Росії захистити себе вкрай складно, бо ти потрапляєш на територію страху, де тобі просто нема до кого звернутися, де не працюють міжнародні інстанції, де не працюють ні Unicef, ні ООН. Червоний Хрест теж знайти дуже складно і немає взаємодії з міжнародними структурами. Тому моє нечисленне спілкування з сім'ями, які опинилися в такій ситуації, вони бояться навіть по телефону розмовляти. 

Вони опинилися в ситуації розселення територією Російської Федерації, у тому числі в далекі регіони, це багато тисяч кілометрів, вони опинилися без засобів для існування, вони отримують якусь допомогу від російського уряду, але цієї допомоги вистачає на виживання. І цих грошей не вистачає, щоб усією родиною переїхати на територію України.

Наша остання рятувальна операція показала, що наших матерів із дітьми не випустили із Росії на територію Білорусі. Їм сказали, що заборонено: "Ви тиждень тому в'їхали з Білорусі до Росії, а виїхати ви не маєте права, тому що ви вже в'їхали".

Читайте також: Женуть у табір на Далекий Схід: як українці через допити, фільтрацію й фсб тікають з росії

– Це ви говорите про шістнадцять дітей, які на автобусі приїхали минулого тижня, здається?

– Так. Це шістнадцять дітей, яких ми привезли.

– Скажіть, звідки, на ваш погляд, повертати дітей легше: з окупованих територій чи з території Росії?

- І так, і так складно. Складно з Криму, з окупованої Херсонської області, Харківської, Росії – скрізь складно. Складно, бо ти мусиш проїжджати через блокпости, ти мусиш пояснювати. Ми повертали цих дітей і з території окупованої Херсонської області, Криму та Росії. І їх просто на кордоні не пропускають, дітей обшукують. Батькам допити влаштовують. Це ж батьки видно по документах. Про що ще тут можна говорити?

Читайте також: Як повернутися з російської «евакуації»: що для цього слід зробити вже зараз

– А про що питають?

- Та все, що завгодно. Був тато дитини, питають: "Де ви працюєте? Хто ваші однокласники? Скільки з них у Збройних силах України? Чи знаєте ви щось про підривну діяльність?" Це жах. Він каже, що його просто засипали питаннями, це був справжній допит. Це лише батьки, які приїхали забирати своїх дітей. І це ми говоримо про шістнадцятьох дітей. Ми не говоримо про сотні тисяч дітей, які сьогодні розселені територією Російської Федерації.

– Це те саме перевиховання, про яке йдеться у доповіді Єльського університету. Який від нього може бути довгостроковий ефект?

– Перше – Єльська доповідь. Добре, що вони змогли ідентифікувати шість тисяч дітей у сорок трьох установах. Цих установ набагато більше, та дітей, які є полоненими для нас, яким не дають можливості поспілкуватися з рідними, з близькими. Я можу вам багаторазово наводити приклади того, як це відбувається. Ці діти сьогодні позбавлені такої можливості, яку надає їм міжнародне право, на жаль.

Читайте також: «Доказів достатньо»: провідні міжнародні експерти та захисники визнають геноцид рф в Україні

– Навіщо все це Росії?

– Хлопчики, які у 2014 році були на Донбасі, сьогодні зі зброєю в руках воюють у російській армії проти України та розповідають, що вони воюють проти нацистів. Для того, щоб промити мозок, для того, щоб поповнити своє населення, для різних цілей, які плануються на найвищому рівні в Росії. Якщо не залякати, не вигнати, не вбити, то депортувати, перепрошити, перевиховати і далі використовувати у своїх цілях. Все дуже просто. І протягом останніх сто років ця стратегія не змінюється, це робив Ленін, це робив Сталін, це робили всі вожді Радянського Союзу, і це робить сьогодні Путін.

Ольга БешлейЄвгенія Таганович;  опубліковано у виданні "Настоящее время"


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]