Якою була б ядерна війна сьогодні?

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  The Associated Press

Якщо Росія вирішить завдати ядерного удару по Україні чи будь-якій іншій країні, яка забажає надати підтримку українцям, вона, швидше за все, застосує не стратегічну, а тактичну ядерну зброю.

Сучасна ядерна зброя стала набагато меншою за розмірами, але точнішою і потужнішою, аніж атомне озброєння часів Другої світової війни. Тобто, якщо ядерна війна станеться, її руйнівні наслідки будуть відчутні далеко за межами України.

Російський диктатор Володимир Путін заявив, що будь-хто, хто спробує завадити його військовим діям в Україні, зіткнеться з «безпрецедентними наслідками». Загроза ядерного конфлікту знову сколихує світ, і здається, ніби час повернувся на 60 років назад. Тоді Радянський Союз погрожував ядерною війною, розмістивши свої балістичні ракети на Кубі.

Читайте також: Чи міг саміт «надій і скандалів» 14 років тому в Бухаресті врятувати Україну?

Зусилля з роззброєння, що проводились всі роки після Карибської кризи, не завадили СРСР/Росії неухильно розвивати та нарощувати власні ядерні технології та потенціал. Сьогодні країна має найбільший ядерний арсенал у світі, який налічує близько 6 000 боєголовок, що становить майже половину всієї існуючої у світі ядерної зброї.

З того часу, як у 1945 році США скинули атомні бомби на японські міста Хіросіму та Нагасакі, ядерні технології пройшли значний шлях розвитку. Вони стали набагато складнішими. Різні види такої зброї дозволяють вирішувати як шорокомасштабні, стратегічні завдання, так і працювати точково по окремих об’єктах, маючи при цьому набагато більшу руйнівну силу, аніж у минулому столітті.

Як розвивалися ядерні технології військового призначення, починаючи з 1945 року?

Бомба, скинута на Хіросіму в 1945 році, важила близько 4,5 т. Вона в одну мить вбила понад 100 000 японців. Згодом у її мініатюризації було досягнуто значного прогресу.Сьогоденна ядерна зброя стала більш компактною: зазвичай атомна бомба важить лише кілька сотень кілограмів, але потенційно вона здатна вбити одразу мільйони людей.

Читайте також: Якщо завтра війна: Європа поки що не готова до прямого збройного конфлікту з росією

Це дозволяє завдавати ядерного удару за допомогою різних видів доставки: від балістичних ракет, теоретично здатних досягти будь-якої точки земної кулі, аж до тактичної зброї.

«Багато цих видів озброєння значно менші, легші та простіші у використанні, ніж раніше, а потужність таких зарядів сьогодні набагато більша», – говорить Стівен Херцог (Stephen Herzog), науковий співробітник Центру досліджень проблем безпеки CSS при Федеральній вищій технічній школі Цюріха (ETH). Окремі ядерні озброєння, які натепер має Росія, більш ніж у 50 разів потужніші від тих, що були скинуті на Хіросіму й Нагасакі.

Який вигляд має російський ядерний арсенал?

Росія має диверсифікований ядерний арсенал, який дозволяє їй здійснювати ядерні атаки в наземному, морському і повітряному форматах. Це так звана «ядерна тріада», яку також мають США та Китай.

Зброя наземного базування – це балістичні або крилаті ракети, деякі з яких мають міжконтинентальну дальність і можуть досягати навіть найвіддаленіших цілей у Китаї та США. Інші мають значно менший радіус дії та спрямовані насамперед на європейський континент.

Ракети морського базування запускаються з підводних човнів, які дуже важко виявити, оскільки вони можуть пересуватися потайки під водою по всій земній кулі.

Читайте також: Європі потрібна своя ядерна зброя, щоб стримати росію - Bloomberg

Найважчі бомби, як і раніше, доставляють повітрям – стратегічними міжконтинентальними бомбардувальниками.

Перевага «ядерної тріади» насамперед полягає в тому, що вона забезпечує й існування потужного потенціалу стримування, і стратегічну гнучкість. Розосереджені стартові платформи цих трьох видів роблять ядерний арсенал більш «живучим» у війні, бо його неможливо знищити відразу.

Як можна використовувати різні види ядерної зброї?

Стратегічна ядерна зброя призначена для ураження міст. «Але вона також може бути використана проти досить великих і важливих військових об’єктів, приміром, як військові частини, військово-морські бази або сили, зосереджені на морі», — пояснює Стівен Херцог.

Тактична або нестратегічна ядерна зброя — це боєголовки малої потужності, які можуть бути використані на полі бою для відновлення «балансу сил» чи досягнення цілей війни. За різними оцінками Росія має 1 900 одиниць тактичної ядерної зброї.

Читайте також: Легковажний Захід лише підбадьорює та надихає Путіна

Які сценарії війни можливі?

Якщо Росія вирішить завдати ядерного удару по Україні чи будь-якій іншій країні, яка забажає втрутитися та надати підтримку українському уряду, вона, швидше за все, застосує саме тактичну ядерну зброю, а не великі стратегічні ракети.

Це пов’язано з тим, що виліт стратегічних ракет може бути сприйнятий США як пряма атака на НАТО. Така думка дослідника Олександра Боллфрасса (Alexander Bollfrass) з Центру досліджень проблем безпеки CSS при ETH Цюріху. Крім того, у разі широкомасштабної ядерної атаки, існує небезпека, що у відповідь будуть задіяні сили стримування союзників НАТО, каже О. Боллфрасс.

Читайте також: Чому та хто змусив Україну роззброїти свою армію?

А ось застосування тактичної ядерної зброї дозволить російській армії знищити стратегічно важливі у військовому сенсі пункти в Україні (наприклад, аеродроми) або надіслати чіткий політичний сигнал українському уряду, встановивши ядерні боєголовки безпосередньо на крилаті ракети, які Кремль вже використовує у цій війні.

Sara Ibrahim, опубліковано у виданні swissinfo.ch


Читайте також: 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

08:05
У центрі Києва сьогодні, 11 вересня, вводяться тимчасові обмеження дорожнього руху
20:10
11 вересня в Україні мінлива хмарність подекудикороткочасні дощі, до +32° тепла
18:54
Фестиваль кривосуддя: суддя Підпалий заборонив називати зрадника Портнова зрадником
17:18
Пʼяний проросійський персонаж Євген Червоненко тікав від поліції, а потім погрожував патрульним
16:52
Знову Печерський суд та проросійські персонажі проти українських блогерів
15:27
Центральною фігурою у поширенні церковного мілітаризму в РФ для легітимізації агресії Кремля є Гундяєв
15:11
Всі правоохоронці раптово проснулись і стали розслідувати побиття ветерана бандитом аж за трьома статтями
14:07
Рашистський генерал Сергій Кобилаш, який командував ракетним ударом по Охматдиту, отримав підозру
13:39
У Смілі кримінальний авторитет бив та знущався з ветерана ЗСУ на очах у поліції
12:40
СБУ затримала експосадовця Куп’янської міськради та агітаторку з Херсона, які працювали на рашистів

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]