Якою є мета Путіна у війні проти України: більшість українців вважають, що Росія прагне знищити українську націю

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Повномасштабне вторгнення Росії супроводжується розмитими та часто суперечливими «поясненнями», якої ж мети хоче досягти агресор. Крім заяв російських офіційних осіб, українці на власному досвіді бачать і відчувають жахіття російської навали. Соціологи поставили українцям запитання, а яка, за їх відчуттями, є все-таки остаточна мета Росії щодо України.

 Упродовж 16-22 травня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого за власною ініціативою додав запитання про те, якою є, на думку українців, мета Росії у війні проти України.

Методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1067 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія).

Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася Урядом України.

До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас з 1067 респондентів 22 до 24 лютого 2022 року проживали на території, яка зараз окупована), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,5% - для показників, близьких до 5%.

За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. Фактори, що можуть впливати на якість результатів в умовах «воєнного часу», наводилися раніше КМІС.

Загалом, ми вважаємо, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.

Якою є мета Росії у війні проти України 

Повномасштабне вторгнення Росії супроводжується розмитими та часто суперечливими «поясненнями», якої ж мети хоче досягти агресор. Крім заяв російських офіційних осіб, українці на власному досвіді бачать і відчувають жахіття російської навали. Соціологи поставили українцям запитання, а яка, за їх відчуттями, є все-таки остаточна мета Росії щодо України. Респондентам пропонувалися шість варіантів (від умовно проросійського трактування вторгнення з подальшим наростанням ступеню загрозливості для України та українців).

Як можна бачити на графіку 1 нижче, більшість українців – 60% – вважають, що Росія прагне знищити українську націю (34%) або навіть здійснити фізичний геноцид більшості населення (26%). Ще 6% українців вважають, що Росія хоче підкорити всі території, хоча і лишити їм певну культурну автономію в складі Росії.

На думку 12% українців Росія прагне змінити владу та створити маріонеткову державу, яка буде слухатися у всьому Росію.

Лише 7% українців вважають, що агресор прагне зберегти за собою вже окуповані території та насправді не претендує на всю або більшість територій України.

Крім цього, один з варіантів відповідей був сформульований таким чином, щоб бути наближеним до російської пропаганди, а саме – проведення «денацифікації» та демілітаризації України без посягань на незалежність України. Лише 5% респондентів обрали цей варіант. 

Графік 1. За Вашими відчуттями, якою є остаточна мета Росії щодо України? Оберіть одну відповідь, яка найкраще підходить.

Нижче в таблиці дані наведені у регіональному вимірі. У всіх регіонах найбільше респондентів (62% на Заході і в Центрі, 56% на Півдні і 49% на Сході) вважають, що Росія прагне знищити українську націю або навіть здійснити фізичний геноцид. Причому третина населення у всіх регіонах відчуває, що Росія хоче фізично знищити більшість населення.

Відповіді від геноциду до створення слухняної маріонеткової держави фактично означають, що за відчуттями респондентів Росія не досягнула мети, тобто продовжуватиме свої агресивні дії. Залежно від регіону частка респондентів, які там вважають, коливається від 85% на Заході до 61% на Сході. Тобто більшість населення у всіх регіонах розуміють, що Росія не прагне зупинятися у своїх діях.

Водночас із Заходу на Схід з 3% до 13% зростає частка тих, хто вважає, що Росія не претендує вже на більшість територій України і прагне лише зберегти за собою вже окуповані території.

Важливо звернути увагу, що на Сході відносно найбільше тих, хто вважає, що Росія хоче «денацифікувати» та демілітаризувати Україну без посягань на незалежність – 11% проти 3-6% в інших регіонах.

Разом з цим на Півдні і Сході, відповідно, 16% і 15% респондентів не змогли відповісти на запитання і, можливо, частина з них ухилилися від відповіді навмисно, щоб не висловлювати свою проросійську позицію. Проте навіть якщо певна частина з них дійсно займає проросійську позицію, це все одно означає, що такі мешканці становлять абсолютну меншість у регіоні. Тобто в будь-якому випадку більшість мешканців Півдня і Сходу мають цілком проукраїнські погляди.

Таблиця 1. Сприйняття мети Росії у війні проти України у регіональному розрізі

% у стовпчику Захід Центр Південь Схід
Геноцид та фізичне знищення більшості українців 30 37 33 30
Знищення української нації та національної самосвідомості, примусова асиміляція українців і перетворення в росіян 32 25 23 19
Приєднання всіх українських територій до Росії із збереженням певної культурної автономії 2 7 9 3
Зміна влади та створення в Україні маріонеткової держави, яка буде у всьому слухатися Росію 21 10 6 9
Збереження за собою вже окупованих територій без претензії на всю або більшість територій країни 3 7 10 13
Провести денацифікацію і демілітаризацію України без посягань на незалежність України 3 6 3 11
Важко сказати 9 7 16 15

 У таблиці нижче дані наведені у розрізі того, якою мовою респонденти переважно розмовляють удома. Хоча російськомовні українці дещо рідше говорили про наміри Росії знищити українську націю, але і серед них 62% вважають, що Росія має нереалізовані ворожі наміри, які буде продовжувати (зокрема, 37% вважають, що Росія прагне знищити українську націю або вбити більшість українців).

Крім цього, лише 7% російськомовних українців поділяють російський наратив, що Росія «просто» хоче «денацифікувати» та демілітаризувати Україну без посягання на її незалежність.

Таблиця 2. Сприйняття мети Росії у війні проти України у розрізі мови спілкування вдома

% у стовпчику Українська Українська і російська рівною мірою Російська
Геноцид та фізичне знищення більшості українців 36 35 20
Знищення української нації та національної самосвідомості, примусова асиміляція українців і перетворення в росіян 28 28 17
Приєднання всіх українських територій до Росії із збереженням певної культурної автономії 6 4 9
Зміна влади та створення в Україні маріонеткової держави, яка буде у всьому слухатися Росію 12 9 16
Збереження за собою вже окупованих територій без претензії на всю або більшість територій країни 5 7 21
Провести денацифікацію і демілітаризацію України без посягань на незалежність України 5 4 7
Важко сказати 9 13 10

Коментарі до результатів опитування:

Від Заходу до Сходу українці розуміють екзистенційний характер війни Росії проти України. У травні 2023 року 78% українців мали близьких або знайомих, які загинули або були поранені внаслідок вторгнення. Більшість мають когось, хто зараз проходить службу у Силах оборони. Мільйони українців змушені були покинути Україну і мільйони стали вимушено переміщеними особами всередині України. Біль і сльози є щоденними реаліями українців у всіх регіонах.

Усвідомлення українцями руйнівних та вбивчих прагнень Росії і росіян є потужним фактором, який зберігає стійкість розуміння, що боротьбу треба продовжувати. Можна мати різні стратегічні та тактичні погляди на ведення боротьби (наприклад, чи варто йти на перемовини, які компроміси є більш чи менш допустимими тощо), проте українці зберігають єдність у питанні, що ми маємо продовжувати давати відсіч жорстокому ворогові.

Крім цього, такі результати мають дати чергове недвозначне пояснення нашим Західним друзям, чому українці не хочуть «будь-якого» миру з Росією. Українцям не потрібний «будь-який» мир – українці просто хочуть вижити. Тому потрібний мир, який би давав гарантії, що війна не буде повторюватися раз за разом із захопленням усе нових територій, поки від України нічого не залишиться.

Як формулювались питання в анкеті

За Вашими відчуттями, якою є остаточна мета росії щодо України? Оберіть одну відповідь, яка найкраще підходить.

1 Провести денацифікацію і демілітаризацію України без посягань на незалежність України
2 Збереження за собою вже окупованих територій без претензії на всю або більшість територій країни
3 Зміна влади та створення в Україні маріонеткової держави, яка буде у всьому слухатися Росію
4 Приєднання всіх українських територій до Росії із збереженням певної культурної автономії
5 Знищення української нації та національної самосвідомості, примусова асиміляція українців і перетворення в росіян
6 Геноцид та фізичне знищення більшості українців
7 ВАЖКО СКАЗАТИ (НЕ ЗАЧИТУВАТИ)
8 ВІДМОВА ВІДПОВІДАТИ (НЕ ЗАЧИТУВАТИ)

А. Грушецький, Київський міжнародний інститут соціології (КМІС)


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]