На Заході вже обговорюють ценарії програшу росії у війні — The Economist

|
Версия для печатиВерсия для печати

Експерти розглядають найімовірніші версії та прогнозують дії російського диктатора.

Президент Росії Володимир Путін може бути змушений відмовитись від влади, якщо Росія зазнає поразки у війні проти України, пише Newsweek.

Коли російський лідер почав повномасштабне вторгнення в сусідню Україну в лютому минулого року, Кремль сподівався захопити столицю Київ за лічені дні. Минуло більше року, а кінця, здається, не видно. Поки Росія продовжує намагатися повністю захопити східний Донбас, очікується, що Україна розпочне новий контрнаступ проти російських військ у найближчі місяці.

У понеділок речник Кремля Дмітрій Пєсков припустив, що шанси Росії на перемогу в Україні зменшуються, заявивши, що цілі російського лідера тепер можуть бути досягнуті лише військовими засобами, а не шляхом мирних переговорів.

Якщо Путіну не вдасться виграти війну на визначених ним умовах, він, зрештою, може бути змушений залишити посаду російського лідера, сказав виданню Борис Бондарев, колишній російський дипломат, який публічно подав у відставку через вторгнення в Україну минулого року.

«Путіна можна замінити. Він не супергерой. У нього немає суперздібностей. Він просто звичайний диктатор», — сказав 42-річний Бондарев, який залишив роботу експерта з контролю над озброєннями в дипломатичній місії Росії в Женеві в травні 2022 року.

За його словами, історія показує, що подібні диктатори час від часу змінювалися: якщо вони програвали війну і не могли задовольнити потреби своїх прихильників, вони зазвичай йшли.

Бондарєв вважає, що якщо росіяни зрозуміють, що війна програна, а Путіну нічого запропонувати їм натомість, настануть «розчарування і незгода».

«Вони можуть зрозуміти, що Путін їм більше не потрібен. Я думаю, щойно вони попрощаються з ілюзіями і опиняться в новій реальності, де Путін нічого не може дати, крім страху і репресій проти власного народу, це змінить ситуацію», — сказав він.

Влад Михненко, експерт з посткомуністичної трансформації Східної Європи та колишнього Радянського Союзу з Оксфордського університету, виклав три потенційні сценарії поразки Росії.

«Багато, якщо не все, залежить від способу поразки», — вважає Михненко.

Перший сценарій — хаотичний відступ, спричинений ударним українським наступом на одному або кількох фронтах, спричинить величезну паніку серед 600 000 російських поселенців у Криму після його анексії у 2014 році та російських колаборантів на Донбасі, які намагатимуться втекти. Це призведе до швидкого краху лінії фронту.

«Ситуація в Москві розвиватиметься стрімко: силовики виштовхуватимуть Путіна з влади. У нього не буде шансів розгорнути ядерну зброю, як багато хто боїться, бо цей процес обов'язково буде саботований на багатьох рівнях», — говорить Михненко.

Інший сценарій може передбачати відхід від бойових дій у стилі Першої світової війни, подібний до краху російської армії в 1916-1917 роках: нинішня повільна війна на виснаження триватиме, погано оснащені мобілізовані російські солдати, які місяцями перебуватимуть у брудних холодних окопах під дедалі точнішими українськими обстрілами, масово дезертирують, що призведе до розвалу фронту.

На відміну від першого сценарію, в цьому випадку ситуація розвиватиметься повільніше і менш драматично, даючи Путіну достатньо часу, щоб вимагати припинення вогню або короткострокового врегулювання практично на будь-яких умовах.

«Ядерне озброєння, знову таки, не буде розгорнуте, адже не залишиться армії, яка могла б здійснити ядерний удар», — вважає експерт.

За цим сценарієм Путін може погодитись піти у відставку нібито щоб звільнити місце для нового лідера за умови, що силовики (елітна група російських бізнесменів і лідерів) гарантують йому імунітет від судового переслідування.

За третім сценарієм війна в Україні триватиме ще два роки із зростанням невдоволення в Росії, повільним відступом Росії в одних місцях та утриманням лінії фронту в інших.

«У цьому випадку силовики, до яких приєднаються економічні та фінансові еліти, будуть намагатися домовитися з Путіним, щоб оголосити «перемогу» на кшталт «протистояли Заходу», «не програли», «захистили Батьківщину» тощо, але з передачею естафети визначеному наступнику», – сказав Михненко.

На відміну від перших двох сценаріїв, третій сценарій дає Путіну  найбільшу переговорну силу та шанс врятувати своє життя.

Бондарєв припустив, що Путін може спробувати представити будь-які незначні успіхи, яких він досяг в Україні, як перемогу.

«Можливо, якщо він захопить кілька нових сіл, то він зможе сказати, що це перемога: він переміг українців, він захистив націю, а також звинуватити українців і Захід у тому, що вони не хочуть вести переговори про мир на його умовах», – вважає колишній дипломат. За його словами, якщо Путіну дозволять це зробити, він спробує продати це своїй аудиторії як перемогу.

Втім, Бондарєв не впевнений, що Путін зможе переконати росіян, адже, за його словами, більшість людей хочуть не війни, а миру.

«Путіну буде досить важко переконати свою власну еліту, що ця перемога була варта всіх втрат, і всього, що вони втратили... Я не думаю, що вони будуть цьому дуже раді, мовляв, ми можемо отримати кілька українських сіл, і це має компенсувати всі втрати», – сказав він.

Григорій Явлінський, засновник російської партії «Яблуко», соціал-ліберальної партії, вважає, що на те, як представляти програш Росії може вплинути пропаганда.

«Росія надзвичайно авторитарна, тому російські люди перебувають під величезним впливом пропаганди та страху. Тож усе залежить від того, як пропаганда в Росії все це пояснить. Дуже часто ситуація є надзвичайно далекою від реальності», — сказав він.

Якщо Путін спробує представити конфлікт, що пішов не за планом, як перемогу, то важко розраховувати на поширення розчарування чи опору, вважає Бондарев.

«Тому що всі, хто не дуже вміють знаходити інформацію, скажуть: добре, Путін каже, що ми перемогли, ми все одно велика країна. Цієї ситуації не можна допустити. У Путіна не повинно бути нічого, що він міг би продати як свою перемогу. Його слід знищити», — додав він.

Угорі: Шизофашизм путінської Росії. Фото: Константін Завражин/ РГ

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

10:01
Перший день Олімпіади-2024: розіграють 14 комплектів медалей
09:41
Професор Нєбітов вважає вбивцю професорки Фаріон "абсолютно проукраїнським" - це таке у нас "проукраїнське" керівництво поліції
08:27
росія спланувала та здійснила теракт в казармах Оленівки, де перебували українські військовополонені, - Associated Press
08:00
DeepState: росіяни захопили Вовче на Донеччині
22:32
“Ліл”: військовий Олександр Рудоманов висвітлив злодіяння столичної ДМС
20:00
У суботу в Україні дощитиме, буде спекотно на півдні
18:51
Суд арештував підозрюваного у вбивстві Фаріон, на засіданні донька питала Зінченка "Навіщо?"
18:05
Мегавати будь-якою ціною: чи зможе Україна наростити імпорт електроенергії
17:25
САП просить ВАКС стягнути з начальника відділу Департаменту боротьби з наркозлочинністю Нацполіції Жука активів на 4,5 млн грн
16:58
РПЦ дійсно втратила ознаки Церкви, — професор Людмила Филипович

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]