TikTok це "вовк в овечій шкурі"

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Чому світ обмежує TikTok та чи існує його загроза для України:  “Якщо ти військовий, росіяни потенційно можуть отримати інформацію з твого смартфона”

Протистояння між західними урядами та додатком TikTok триває не перший рік. В Україні також усвідомлюють ризики цього інструменту і шукають способи захисту, зазначає видання "Новинарня".

У середині травня група американських користувачів TikTok подали позов до федерального суду США у спробі заблокувати закон, прийнятий Конгресом та підписаний президентом Байденом, який вимагає примусового продажу цього додатку американській структурі. Ця подія – лише одна ланка в ланцюжку, що стосується взаємин американської влади та китайського застосунку коротких відео.

Закону, котрий передбачає примусовий продаж TikTok у США, передували інші події. Серед них – точкові заборони додатку окремими штатами та офіційними структурами, журналістські розслідування роботи TikTok, вивчення його особливостей регуляторами ЄС та інших країн світу.

В Україні популярність TikTok також не залишилась без уваги активістів та державних структур. Поки перші створювали петиції про заборону додатку, другі намагалися зрозуміти, як ці ризики мінімізувати. 

Читайте також: Соцсети 2021: "Большой брат" стал еще больше

Довга боротьба проти TikTok – від Трампа до Байдена

Китайський додаток TikTok з’явився у 2018 році та доволі швидко став популярним увійшовши в топ-3 найбільш завантажуваних мобільних додатків. Ця соціальна мережа, побудована на коротких відео, змогла похитнути панування таких гігантів соціальних медіа, як продукти Meta і Twitter, принаймні в розрізі часу, який на неї витрачають користувачі. Наразі TikTok випереджає інші соцмережі за цим показником. 

Почасти агресивна манера просування TikTok не могла не викликати уваги до цього продукту. На початку 2020-го про TikTok заговорили на найвищому рівні в американській владі. Наративи навколо додатку будувалися на звинуваченні його в тому, що доступ до даних його користувачів можуть мати китайські спецслужби.

Цьому передувало уважне вивчення політик TikTok, зокрема тих, що стосуються роботи з даними.

Першим обмеженням стосовно TikTok була заборона його використання американськими військовими та недопустимість його встановлення на державні пристрої. Згодом претензії до TikTok посилилися. Подейкують, що до анти-TikTok риторики доклався Марк Цукерберг, який переконував тодішнього президента Дональда Трампа у ризиках цього додатку для демократії та вільного розвитку інтернету. Деякі джерела навіть писали, що глава Facebook дуже настирливо переконував Трампа у ризиках TikTok на приватному обіді в Білому домі.

Невідомо, чи подіяли на Дональда Трампа вмовляння засновника Facebook, чи очільника Білого дому переконали власні спецслужби, але влітку 2020-го Трамп оголосив про вимогу примусового продажу або блокування TikTok.

Декілька компаній вели перемовини щодо поглинання китайського додатку, серед них Microsoft та Oracle. Одночасно з цим китайська компанія намагалася судитись та запобігти такій забороні.

Ілюстрація: AFPpix

Ілюстрація: AFPpix

Тоді Трамп не довів історію з блокуванням TikTok до кінця. Президент джо Байден на початку свого терміну скасував усі заборони, проте не відмовився від ідеї провести аудит додатку та зрозуміти, чи дійсно TikTok є таким деструктивним, як це вважають окремі політики та експерти.

Читайте також: Влада США назвала TikTok "вовком в овечій шкурі" та вимагає видалити його з App Store і Google Play

Наприкінці 2023 року претензії до TikTok активізувалися, і навесні Конгрес США ухвалив, а Байден підписав закон Protecting Americans From Foreign Adversary Controlled Applications Act – про захист американців від додатків, контрольованих супротивниками США. Акт передбачає, що додатки, створені країнами-недругами США, повинні бути заблоковані або перейти у власність американської структури. Ця вимога є найбільш жорсткою для китайського застосунку. Якщо компанія не зможе її уникнути, уже за рік ми можемо говорити, що TikTok належить не китайській компанії ByteDance, а якомусь американському техногіганту. 

Світові TikTok-обмеження 

У 2022-2023 роках компанія TikTok зіткнулася з масовим блокуванням як американськими державними інституціями та окремими штатами, так і низкою інших країн світу. 

Ці блокування можуть здатися дивними для українців, які пережили жорсткі обмеження доступу до російських онлайн-сервісів “Яндекс” та “ВКонтакте”. Подекуди ідеться лише про доволі лояльну заборону використовувати китайський додаток виключно держслужбовцями або представниками спецслужб. Подекуди TikTok заблоковано лише на державних пристроях, тобто його не можна встановлювати на робочі комп’ютери чи смартфони. Та й усе. 

Ілюстрація

Мапа, що показує блокування TikTok у світі (станом на 2023 рік). Ілюстрація: Вікіпедія

До прикладу, в Бельгії додаток заборонений на урядових гаджетах. Схожа заборона діє у Канаді. Європейський парламент, Європейська комісія та Рада ЄС також заборонили своїм співробітникам використовувати TikTok на офіційних пристроях. А ось в Індії TikTok заблоковано повністю (як й багато інших китайських додатків) – його неможливо завантажити жителям цієї країни. Загальний перелік TikTok-обмежень налічує декілька десятків країн. 

Обмежили застосунок і в окремих штатах у США рішеннями органів місцевого врядування. Подекуди його заборонено на офіційних гаджетах та в кампусах університетів. 

У штаті Монтана була спроба заборонити встановлювати TikTok на будь-які персональні пристрої з одночасним блокуванням його завантаження із магазинів мобільних додатків (App Store та Play Market). Проте окружний суддя не підтримав цю заборону, назвавши її такою, що порушує конституційні права користувачів. 

Які претензії до TikTok і як додаток захищається

Після перших, доволі хаотичних та нечітко сформульованих претензій до TikTok, озвучених за каденції Трампа, зауваження до китайського додатку формалізувалися досить чітко. Всі вони стосуються зв’язку компанії ByteDance із Китаєм та Комуністичною партією КНР і пов’язаних з цим деструктивних дій та впливів.

Тим часом ByteDance разом з американськими спецслужбами працювала над тим, аби довести безпечність додатку. 

Насамперед TikTok закидають потенційну можливість передачі даних американців (та громадян інших країн) китайському уряду за його запитом. Звісно, в компанії заперечували таку можливість, а запровадження Project Texas повинно було мінімізувати таку можливість.

Програма Project Texas спрямована на захист конфіденційних даних американців та організацію незалежного управління ними із одночасним підвищеним рівнем захисту цих даних.

Схожу програму TikTok запустив і в ЄС, створивши проєкт Project Clover.

Згодом виявилося, що співробітники китайського підрозділу все ж отримували доступ до даних американців, принаймні це стосувалося двох журналістів. 

Загальні зауваження стосовно агресивності TikTok щодо даних користувачів теж мали місце: додаток дійсно збирає занадто багато даних своїх юзерів. Більше того, співробітники компанії у закритих чатах обмінюються цими відомостями.

Інші розслідування показали, що TikTok збирає забагато даних у порівнянні з іншими соцмережами. Випадково дослідники виявили, що TikTok час від часу звертається до буферу обміну смартфону, на якому його встановили.

Тобто, фактично, TikTok зчитує все, що робить користувач. 

Павло Бєлоусов, експерт з кібербезпеки проєкту Nadiyno пояснює:

“Загалом застосунок TikTok має доступ майже до всього чутливого у смартфоні. Це геолокація, контакти, мікрофон та камера, ідентифікатора пристрою та іншого. Цього цілком достатньо, щоб на основі цих даних зробити певні висновки про користувача та його ідентифікувати. Якщо такий користувач з певним набором атрибутів “стане цікавим” цій китайській компанії, на нього звернуть увагу та повідомлять кого треба. Наприклад, якщо це військовий, то росіяни, які є партнерами Китаю, потенційно можуть отримати таку інформацію.

Я не знаю, чи є такий обмін зараз, але у 2022 році власник TikTok, ByteDance, визнав, що кілька співробітників у Пекіні дійсно отримали доступ до даних щонайменше двох журналістів із США та Великої Британії, щоб відстежити їхню локацію. Чи може таке статися у 2024 році по відношенню до військових — питання риторичне”. 

Артем Михайлов, директор з корпоративних рішень ISSP наголошує, що не варто забувати, що TikTok належить китайській компанії, якою володіє громадянин Китайської Народної Республіки:

“Експертам добре відомі регулярні спроби китайських спецслужб і хакерських угрупувань використовувати кіберпростір для розвідки, крадіжки інтелектуальної власності, секретів і персональних даних користувачів, то ж саме це вже несе певні ризики. Окрім того, TikTok може відстежувати дії користувачів на інших сайтах, збираючи дані, спосіб передачі яких невідомий. Це створює ризики витоку персональної інформації”. 

Іншою претензією до TikTok є нездатність боротися з фейками та просування наративів, ворожих до американського способу життя.

Справедливість зауваження щодо фейків довели дослідники з Global Witness, які створили рекламу із брехливими твердженнями, а TikTok її не заблокував.

Дослідження маніпуляцій у TikTok проводили різні дослідники, одне з найбільш масштабних було проведено вченими Науково-дослідного інституту мережевого зараження (NCRI). Головний їх висновок –

певні теми на TikTok штучно посилюються або, навпаки, блокуються в залежності від того, наскільки вони відповідають інтересам китайського уряду. 

Ризики такого маніпулювання контентом посилюються, якщо пригадати, що TikTok став для американців, і насамперед для молоді, не просто платформою для розважального контенту, а й середовищем отримання новин. 

Графіка: pewresearch.org

Графіка: pewresearch.org

Компанія TikTok намагається змінюватися у відповідь і на ці претензії. Так, у травні власник сервісу заявив про готовність створити спеціальну версію алгоритму рекомендацій TikTok для США, що повинно зменшити або нівелювати ризики поширення ворожих наративів. 

Читайте також: Участь у глобальній політиці відкрила Росії можливість псувати Європу зсередини, — польський професор

TikTok та Україна. Ризики очевидні, шляхи вирішення – під питанням 

Використання TikTok в Україні теж ставить низку запитань, які стосуються і доступу до даних, і використання цієї платформи для поширення дезінформації.

Побоювання стосовно цього додатку вилились в появу декількох петицій на сайті президента України, деякі з них вимагають заборонити додаток. Попри те, що ці петиції не виглядають серйозними намірами активістів чи фахівців вирішити проблему небезпечного додатку, час від часу з’являються нові звернення з такими самими вимогами. Останню наразі вимогу заблокувати TikTok на території України у вигляді петиції було подано у червні 2024 року. 

Українські спеціалісти у сфері національної безпеки та інформаційної політики не приховують, що TikTok несе загрози українському інформаційному простору.  Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко відверто говорить про ризики TikTok:

“Першим очевидним ризиком TikTok для українського інфополя є вплив алгоритмів цього додатку на поширення фейків та шкідливих наративів. Це може мати серйозні наслідки для інформаційної безпеки країни. Інша проблема – незахищеність даних користувачів. 

Щодо першого ризику ми активно працюємо над виявленням акаунтів, які поширюють фейки, окрім того, підтримуємо ініціативи щодо покращення алгоритмічної прозорості та етики. Що стосується даних користувачів, то ми підтримуємо впровадження більш строгих стандартів захисту даних і прозорості”. 

За словами Андрія Коваленка, Центр протидії дезінформації активно співпрацює з TikTok задля покращення механізмів виявлення та блокування дезінформації. “Окрім того, потрібно розробити чіткі правила і рекомендації для користувачів, займатися підвищення рівня медіаграмотності серед населення. Іще один важливий крок – пришвидшити блокування акаунтів, в тому числі штучних, які поширюють дезінформацію”, – додає очільник державної структури. 

Читайте також: Анатомія телеграм-каналів клонів, які поширюють російську пропаганду

Державний секретар Міністерства культури та інформаційної політики України Юрій Лещук також підтвердив у коментарі для “Новинарні“, що TikTok становить загрозу національній безпеці України. Та згадав, що Центр протидії дезінформації нещодавно розпочав офіційну співпрацю з адміністрацією застосунку для боротьби із поширенням російської пропаганди.

“Перші кроки такої співпраці уже є – заблокувано низку акаунтів російських пропагандистів. У випадку повторної появи контенту із заблокованих акаунтів на інших профілях, такі акаунти будуть автоматично блокуватися за пришвидшеною процедурою”. 

Окрім того, Юрій Лещук розповів про інші кроки держави у реагуванні на такі ризики:

“Це налагодження механізмів реагування на поширення дезінформації через взаємодію з керівництвом платформи, створення алгоритму спростування цих фейків; системна робота над розвитком у українців критичного мислення, навичок кібергігієни, кібер- та медіаграмотністі”. 

Представники державних структур згадали певні успішні кроки щодо співробітництва з керівництвом TikTok. Ідеться про початок блокування окремих пропагандистських каналів на платформі TikTok.

Звістці про таке блокування передувало створення списку TikTok-каналів, які займаються поширенням ворожої пропаганди.

На момент його оприлюднення – 27 березня 2024 року – до списку увійшли 83 канали.

18 квітня Центр протидії дезінформації при РНБО повідомив про блокування перших 24 каналів, котрі просували російські наративи. Остаточний їх список не розкривали, було названо лише декілька з них. Проте ці 24 канали становлять близько 25% попереднього оприлюдненого списку. То ж очевидно, що робота по блокуванню російських наративів у TikTok лише починається. 

Що стосується підтримки “алгоритмічної прозорості”, про яку говорив очільник Центру протидії дезінформації, то це формулювання, швидше за все, не вийде за межі декларації про наміри. Адже відомий своєю досконалістю рекомендаційний алгоритм TikTok є однією з головних цінностей китайського додатка, і складно уявити ситуацію, в якій представники материнської компанії будуть готові розкрити принципи його роботи. 

Читайте також: Кремлівсько-портновська мережа: як росія б’є по судовій реформі, доброчесним суддям та активістам?

Регулювання чи обмеження: задача із зірочкою

Ми поцікавилися у експертів стосовно можливості регулювання TikTok в Україні, до прикладу, акаунтів, які поширюють пропаганду та фейки. Державний секретар Міністерства культури та інформаційної політики України Юрій Лещук пояснив, що “законодавство України на діяльність TikTok і Telegram не поширюється”.

Його підтримав Ігор Розкладай, заступник директора та головний експерт з медійного права та модерації контенту в соціальних мережах Центру демократії та верховенства права (СЕДЕМ):

“Регулювання платформи – це одна історія, а регулювання акаунта на платформі – зовсім інша. TikTok – це платформа спільного доступу до відео. Закон про медіа передбачає лише регулювання платформ спільного доступу до відео, якщо вони зареєстровані в Україні. Але, з огляду на іноземне походження ми не можемо регулювати діяльність TikTok, бо цей додаток поза межами нашої юрисдикції. Єдине, що можливо зараз – це регулювання тих каналів, які зареєструвалися за процедурою ресєтрації онлайн-медіа. Тоді на них поширюється закон про медіа”. 

Окрім того, на думку Розкладая, “в майбутньому TikTok багато залежить від того, як спрацює закон США. З одного боку – це популярна серед молоді і людей поважного віку мережа, а з іншого – це розсадник дезінформації. Відео з нього дуже добре перетікають в інші соцмережі. Зважаючи на те, що первинна аудиторія TikTok – це підлітки, а підлітки – аудиторія протесна, то найкраще рішення – запропонувати якісну альтернативу. Бо TikTok знайшов свою нішу, яку не побачили інші гіганти. Просто забороняти цей інструменти не вийде. І перебити його може лише більш якісна і “прикольна” мережа”.

Натомість, на думку народного депутата, голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослава Юрчишина (фракція “Голос”), TikTok в Україні варто заборонити. Своє рішення голова профільного комітету пояснює тим, що сервіс не реагує на поширення російської пропаганди.

Проте Юрчишин не приховує, що наразі влада не підтримує таке блокування. 

Читайте також: Рашистська пропаганда через Фейсбук шукає лузерів по всьому світу, а соцмережа радо цьому сприяє

Майбутнє TikTok

Наразі компанія TikTok та її користувачі намагаються в американських судах довести, що додаток не несе ті ризики, які йому ставлять у провину. У своїй риториці TikTok часто апелює до Першої поправки до Конституції США, яка гарантує всім американцям свободу слова. Навіть Джо Байден, який своїм підписом підтримав закон про заборону китайського застосунку, активно користується цим додатком для ведення передвиборчої кампанії. Свій акаунт у TikTok нещодавно завів і Дональд Трамп.

Така подвійна риторика навколо TikTok, в якій слова розходяться з реальними справами, засвідчує, що TikTok продовжує бути реальним інструментом впливу на американську аудиторію, й ігнорувати його політики не можуть.

Тож можна припустити: попри те, що американський апеляційний суд прискорив графік слухань щодо блокування TikTok, принаймні ще пів року сервіс працюватиме у США.  Сама компанія зробить усе, аби понад 170 млн американських користувачів TikTok зберегли можливість користуватись застосунком. Не виключені додаткові поступки з боку китайських власників TikTok та більш радикальні зміни стосовно боротьби з фейками чи захисту даних. 

Що стосується TikTok в Україні, то, швидше за все, навіть до серйозних розмов про запровадження блокування цього додатку справа не дійде. Україні залишається домовлятися з компанією ByteDance, зокрема щодо блокування російських пропагандистів.

Можливо, завдяки американській історії компанія-власник буде більш поступливіша в таких переговорах.

Надія Баловсяк; опубліковано у виданні НОВИНАРНЯ


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]